Homazhe në nder të kineastit të njohur Kristaq Dhamo, i cili u nda nga jeta në moshën 89-vjeçare. Artisti, që mbante edhe titullin ‘Nderi i Kombit’ i cili ka realizuar filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë, 64 vite në parë “Tanën” u shua në Itali.

Homazhet në nder të tij po mbahen në hollin e Universitetit të Arteve, ku familjarë, miq të afërm dhe bashkëpunëtorë të tij, i dhanë sot lamtumirën e fundit. Një prej bashkëpunëtorëve të tij e kujtoi Dhamon si personi që diktonte urtësi.

“Dhamo më dha vetëbesim për të bërë filma, edhe shumë të tjerëve që erdhën pas meje. Filmit nuk i vjen më ai. Ai i mbylli historitë. Ai diktonte urtësinë, nuk bënte dot pa të.”, tha bashkëpunëtori i tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: