Mjeku pneumolog, Adrian Jorgji, i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24”, mori një pyetje nga këngëtari i njohur, Dashnor Diko.

Këngëtari tha se ka kaluar Covidin dhe se tani ndjen pak lodhje. Mjeku deklaroi se në këtë rast, z.Diko duhet që të bëjë stërvitje të vogla, fillimisht pak, e duke shtuar fluksin stërvitor.

Pyetje: Kemi një pyetje nga këngëtari Dashnor Diko. Ai shprehet se e ka kaluar Covidin, por se ndjen lodhje

Mjeku pneumolog Adrian Jorgji: Duhet të shqetësohemi kur kemi kollë dhe temperaturë të lartë. Me siguri që ka dëmtime si pasojë e Covid. Me lëvizje të vogla mund të ndjejmë lodhje, por duhet të bëjmë lëvizje.

Sot duhet të bëjmë pak lëvizje, nesër pak më shumë dhe pasnesër akoma dhe më tepër. Çdo ditë e më tepër të bëjmë lëvizje, vetëm kështu rikuperohemi gjithmonë e më shpejt. Kur jemi Covid, ka mundësi edhe të flemë përmbys, duhet të mos rrimë pasiv. Kështu shmangim trompozat.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb