Forcat ruse janë duke kryer një sërë ofensivash për të marrë kontrollin në fabrikën e çelikut Azovstal, e vetmja pjesë e Mariupolit ende e pa pushtuar.

Petro Andriushchenko, një këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit, tha se forcat ruse filluan rrethimin e uzinës pasi një kolonë e OKB-së u largua nga rajoni i Donetsk.
Rusët po përpiqeshin të hidhnin në erë një urë të përdorur për evakuime në mënyrë që të bllokonin mbrojtësit e fundit të qytetit, tha ai.

Mariupol shtrihet midis gadishullit të Krimesë të administruar nga Rusia dhe pjesëve të Ukrainës lindore që mbahen nga separatistët rusë. Moska dëshiron ta kapë atë në mënyrë që të lidhë dy zonat dhe të konsolidojë përfitimet e saj në lindje.

“Si të mbijetoni pa ujë”

Gruaja e një ushtari ukrainas që lufton në fabrikën e çelikut thotë se ai i tha asaj se situata po
bëhet gjithnjë e më e dëshpëruar, me furnizimet me ujë duke u pakësuar dhe qindra ushtarë të plagosur të bllokuar.

Në një intervistë për BBC, Yuliia Feosiuk tha se kur foli për herë të fundit me bashkëshortin e saj, ai i kërkoi asaj të kërkonte artikuj “se si të jetoni më gjatë pa ujë sa më gjatë të jetë e mundur”.
Feosiuk tha se burri i saj raportoi gjithashtu se rreth 700 ushtarë të plagosur ishin bllokuar në uzinë dhe se trupat e ushtarëve të vdekur po mbaheshin në frigorifer.

Burimi:
BBC
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb