Lista e golashënuesve të Kombëtares së Argjentinës përmban një listë të shkëlqyer të disa prej lojtarëve më të mirë që kanë përfaqësuar ekipin kombëtar ndër vite.

Argjentina nuk është vetëm një nga kombëtaret më të frikshme në këtë lojë, por gjithashtu ka prodhuar disa nga sulmuesit më të mëdhenj ndonjëherë.

Diego Maradona nuk ka nevojë për ndonjë prezantim. As Lionel Messi.

Por, përveç tyre ka pasur edhe sulmues tjerë shumë më të mëdhenj që kanë përfaqësuar Albicelestes.

Maradona Messi
Maradona Messi

Vetëm mendoni Mario Kempes, heroi i Kupës së Botës 1978 ose Gabriel Batistuta, një nga sulmuesit më të mëdhenj të Serisë A.

Megjithatë, kush është sulmuesi më vdekjeprurës i Argjentinës?

Portali Goal.com ka publikuar një ‘top 10’ me lojtarët që kryesojnë listën e golashënuesve të të gjitha kohërave, raporton tg.

1. Lionel Messi| 93 gola
Një nga futbollistët më të mëdhenj që ka prodhuar Argjentina, Lionel Messi është golashënuesi më i mirë i tyre ndonjëherë në skenën ndërkombëtare.

Messi bëri debutimin e tij ndërkombëtar kundër Hungarisë në vitin 2005 dhe që atëherë, ai ka shënuar 93 gola.

1.messi
1.messi

2.Gabriel Batistuta | 55 gola
Në shumë libra për tifozët, Gabriel Batistuta ishte një nga futbollistët më të mirë në planet në vitet 1990.

Aftësia e pabesueshme e sulmuesit për të shënuar golat më elegant e bëri atë një emër të pavdekshëm në historinë e pasur të futbollit të vendit.

Batistuta bëri debutimin e tij në Argjentinë në 1991 dhe e çoi menjëherë ekipin e tij drejt lavdisë së Copa America, duke përfunduar si golashënuesi më i mirë i turneut. Më pas ai do të vazhdonte të ngrinte Kupën e Amerikës për herë të dytë në 1993.

Legjenda e Fiorentinës shënoi 55 gola në 78 ndeshje për Argjentinën, një raport 0.71 gola për ndeshje, më i madhi ndonjëherë nga një argjentinas.

2.batistuta
2.batistuta

3. Sergio Aguero | 41 gola
Një nga sulmuesit më të mëdhenj të prodhuar ndonjëherë nga Argjentina, Sergio Aguero ishte i destinuar për madhështi në nivel klubi dhe kombëtar.

Qendërsulmuesi bëri debutimin e tij për Argjentinën vetëm në moshën 18-vjeçare në një lojë miqësore kundër rivalëve të mëdhenj Brazil në vitin 2006.

Që atëherë, ai shënoi gjithsej 41 gola në 101 ndeshje ndërkombëtare në të gjitha garat për vendin e tij.

3.aguero
3.aguero

4. Hernan Crespo | 35 gola
Një nga qendërsulmuesit më të arrirë të Argjentinës, Hernan Crespo bëri debutimin e tij në ekipin kombëtar në 1995 në një ndeshje 24-minutëshe kundër Bullgarisë.

Paraqitja e tij e dytë për vendin e tij erdhi në qershor 1996, duke luajtur për 15 minuta kundër Ekuadorit dhe nga viti 1997 e tutje, Crespo u bë shtylla kryesore në ekipin kombëtar të Argjentinës.

Sulmuesi i njohur shënoi 35 herë në 64 ndeshje për Albiceleste në rrugën e tij drejt madhështisë së futbollit.

4.crespo
4.crespo

5. Gonzalo Higuain | 31 gola
Një sulmues me oreks të jashtëzakonshëm për të shënuar, Gonzalo Higuain, u bë i njohur në formacionin e ekipit kombëtar argjentinas në tetor 2009, kur trajneri i atëhershëm Diego Maradona i dha atij debutimin e tij me vetëm 21 vjeç.

Higuain, i cili në atë kohë luante për Real Madridin, luajti për 67 minuta, duke shënuar debutimin e tij me një gol në fitoren 2-1 të Argjentinës kundër Perusë.

‘El Pipita’ shënoi 31 gola në 75 ndeshje ndërkombëtare për vendin e tij, me 12 prej tyre në Kupën e Botës dhe Kupën e Amerikës.

5.higuain
5.higuain

6. Diego Maradona | 29 gola
I konsideruar gjerësisht si njëri nga lojtarët më të mëdhenj që ka luajtur lojën e bukur, Diego Maradona mahniti tifozët me aftësinë e tij unike për të dribluar mbrojtësit dhe për të shënuar gola të jashtëzakonshëm.

Ai bëri debutimin e tij për ekipin e parë të Argjentinës në vitin 1977 me vetëm 16 vjeç, tre muaj e 28 ditë. Me shpejtësi deri në vitin 1986, Maradona ishte kapiten i vendit të tij drejt lavdisë së Kupës së Botës, duke fituar Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut.

I vlerësuari i ‘Lojtarit të shekullit të 20-të nga FIFA’ shënoi 29 gola në 80 ndeshje ndërkombëtare për Argjentinën, tetë prej të cilave në katër turnetë e Kupës së Botës në të cilat luajti.

6.maradona
6.maradona

7. Angel Di Maria | 27 gola
I shtati në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave të Argjentinës në histori, Angel Di Maria bëri debutimin e tij kundër Paraguait në shtator 2008.

Sulmuesi anësor shënoi golin e tij të parë në një fitore 5-0 për Argjentinën në maj 2010 kundër Kanadasë dhe me kalimin e viteve, Di Maria ka grumbulluar 27 gola në 123 ndeshje për Albiceleste.

Ndoshta goli më i rëndësishëm i karrierës së tij ndërkombëtare erdhi kundër rivalëve të mëdhenj të Brazilit në finalen e Kupës së Amerikës të vitit 2021 në Rio de Zhaneiro, duke bërë që Argjentina të bëhej sërish kampione kontinentale pas 28 vitesh pritje.

7.di Maria
7.di Maria

8. Lautaro Martinez | 20 gola
Jorge Sampaoli i dha Lautaro Martinez debutimin e tij në Argjentinë në moshën 20-vjeçare në mars të vitit 2018.

Që nga shënimi i golit të tij të parë për ekipin e të moshuarve në tetor të atij viti, Martinez nuk ka kthyer sytë pas, duke shënuar 20 gola në vetëm 40 paraqitje për vendin e tij.

Shkalla me të cilën qendërsulmuesi ka shënuar për Argjentinën, dhe me moshën në anën e tij, nuk ka dyshim se ai ka potencialin të vazhdojë dhe të bëhet njëri nga golashënuesit e tyre më të mëdhenj ndërkombëtarë në histori.

8.lautaro
8.lautaro

9. Daniel Passarella | 20 gola
Nuk është e natyrshme që një qendërmbrojtës të përfshihet në listën e golashënuesve më të mirë, por legjenda argjentinase Daniel Passarella është një përjashtim.

Mbrojtësi legjendar është golashënuesi i nëntë më i mirë në historinë e vendit të tij.

Ish-kapiteni argjentinas që fitoi Kupën e Botës në vitin 1978 shënoi 20 gola në 60 ndeshje në karrierën e tij ndërkombëtare.

9.passarella
9.passarella

10. Jose Sanfilippo | 18 gola
I dhjeti në listën e golashënuesve më të mirë ndërkombëtarë për Argjentinën është Jose Sanfilippo i lindur në Buenos Aires.

Legjenda e San Lorenzo shënoi 18 gola në 21 ndeshje për kombëtaren, me dy gola në kualifikimet e Kupës së Botës, një në Kupën e Botës, shtatë gola në Copa America dhe tetë gola në miqësoret ndërkombëtare gjatë karrierës së tij.

Lista me 10 golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të Argjentinës

Batistuta Messi Aguero 1
Batistuta Messi Aguero 1

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb