10 vjet pasi The Washington Post u ble nga themeluesi dhe miliarderi i Amazon, Jeff Bezos, media është “në një ritëm për të humbur rreth 100 milionë dollarë në 2023”, sipas një raporti të fundit të New York Times.

Bezos mori postin për 250 milionë dollarë në vitin 2013, në një nga blerjet më të rëndësishme mediatike të dekadës së fundit. Thënia e famshme e The Post, “Demokracia vdes në errësirë”, u bë slogani zyrtar i gazetës në vitin 2017, nën mbikëqyrjen e Bezos.

Por duket se edhe Bezos nuk mundi ta kthente popullaritetin e flamurit të “The Post” me lexuesit.
“The Post ka luftuar për të rritur numrin e klientëve të saj që paguajnë që nga zgjedhjet e vitit 2020, kur abonimet e saj dixhitale arritën kulmin në tre milionë. Tani ka rreth 2.5 milionë,” shkroi The Times në një artikull me titull: “Një dekadë më parë, Jeff Bezos bleu një gazetë. Tani ai po i kushton vëmendje përsëri”.

Udhëheqja në The Post ishte shpresëdhënëse për të ardhmen e prizës.
“Jam shumë entuziaste për atë që mund të bëjmë këtu në Washington Post në dekadën e ardhshme”, tha ekzekutivi i përkohshëm Patty Stonesifer. “Dekada e dytë e pronësisë së Jeff-it të The Post duhet të jetë edhe më emocionuese.”

Dy persona “të njohur me ndërveprimet e [Bezos]” me The Post thanë se interesi i miliarderit për gazetën fillimisht zgjati “disa vite” përpara se ai “të tërhiqej disi”, sipas raportit.

“Kjo ndryshoi në janar, pasi zonja Buzbee foli me zotin Bezos dhe përcolli një mesazh urgjent: Morali ishte i ulët në The Post. Pjesa më e madhe, tha ajo, buronte nga hapat e gabuar të shefit ekzekutiv të biznesit të gazetës, z. Ryan, sipas dy njerëzve të njohur me komentet e saj.”

Por këtë vit, Bezos “u shfaq rrallë në redaksi”, duke u ulur në një “takim lajmesh në mëngjes”.
Në prapaskenë, Bezos ka “peshuar” një projekt të ri për seksionin e opinioneve të The Post. “Iniciativa – e cila ende nuk ka një emër zyrtar – po eksploron një forum për lexuesit në qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara për të paraqitur opinionet dhe komentet e tyre”, shkruan The Times.

Fox News Digital raportoi në qershor për largimin e Fred Ryan nga The Post nga posti i tij si shef ekzekutiv, pasi media vazhdoi të përballej me qarkullimin e stafit dhe rënien e abonentëve në internet.

Një burim i brendshëm i Post-it tha se lajmet e Ryan ishin befasuese dhe ishte e mundur që Bezos e shtyu atë për të sjellë një lidership më të ri.

“Vështirë të thuash nëse ai u shty apo… Ne jemi ende duke punësuar, ende po zgjerojmë. Por Fredi është 68 vjeç. Pra… nëse do të më duhej ta merrja me mend dhe kjo është saktësisht – do të thosha se Bezos po bëhet i paduruar dhe dëshiron të marrë gjak të freskët,” thanë ata, duke shtuar se humbja e abonentëve ishte e konsiderueshme. “Mjaft e qartë se Bezos është i shqetësuar”.

Washington Post dhe Bezos nuk iu përgjigjën kërkesave për koment nga Fox News Digital.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb