Një grafiti u pikturuar në Mancester për të shënuar 30 vjetorin e vdekjes së Kurt Cobain.

Imazhi i këngëtarit të Nirvana është pikturuar në murin e një ndërtese në Mançester për të inkurajuar njerëzit që luftojnë me shëndetin mendor që të afrohen dhe të kërkojnë ndihmë.

Nirvana luajti dy koncerte në qytet, jo shumë larg vendndodhjes së grafitit, i cili zbukuron murin e vendit të koncerteve The Bread Shed.
Shikoni videon

Një mural është zbuluar në Mançester për të shënuar 30 vjetorin e vdekjes së Kurt Cobain. Imazhi i këngëtarit kryesor të Nirvana është pikturuar në anë të një ndërtese jashtë Oxford Road. Kjo është për të mbështetur një organizatë bamirëse për shëndetin mendor të quajtur Shout. Grafiti u pikturua gjatë pesë ditëve nga artisti Akse P19.

Murali është porositur nga Headstock, një shoqatë që promovon muzikë në dobi të shëndetit mendor. Themeluesi i saj Athir Al-Salim tha për BBC se është një imazh shumë tronditës dhe se është e rëndësishme që është krijuar në një hapësirë ​​muzikore.

I njëjti artist ka krijuar mbishkrime të Ian Curtis të Joy Division dhe Keith Flint të The Prodigy, të cilat u zbuluan përpara Ditës Botërore të Parandalimit të Vetëvrasjeve në 2023 dhe 2021.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: