Norvegjia do të hapë për Ukrainën një program 5-vjeçar të ndihmës ushtarake me një vlerë totale prej 7 miliardë eurosh.

Kjo u diskutua në një takim midis kryeministrit norvegjez Jonas Gahr Støre dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Oslo.

Støre vuri në dukje se vendi i tij dhe aleatët e tjerë e kishin mbështetur Ukrainën në luftën e saj për pavarësi dhe liri që në fillim.

“Ne do të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Sipas Programit të Mbështetjes Nansen për Ukrainën, Norvegjia do të ofrojë mbështetje ushtarake, humanitare dhe civile në shumën totale prej 75 miliardë NOK (7 miliardë euro) për një periudhë prej pesë vjetësh”, tha Støre.

Në të njëjtën kohë, u theksua se promovimi i bashkëpunimit afatgjatë ndërmjet NATO-s dhe Ukrainës është një qëllim i rëndësishëm.

“Anëtarësimi në NATO ka qenë një gur themeli i politikës norvegjeze të sigurisë që nga themelimi i Aleancës në vitin 1949 dhe është i një rëndësie vendimtare tani që ka përsëri luftë në Evropë”, theksoi kryeministri.

Ai vuri në dukje se Norvegjia është zotuar të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në të paktën 2% të PBB-së deri në vitin 2026.

Një takim jozyrtar i ministrave të jashtëm të NATO-s po zhvillohet në Oslo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb