Inteligjenca Artificiale (AI) është një metodë për të bërë një kompjuter, një robot të kontrolluar nga kompjuteri ose një softuer të mendojë në mënyrë inteligjente si mendja e njeriut. AI realizohet duke studiuar modelet e trurit të njeriut dhe duke analizuar procesin njohës. Rezultati i këtyre studimeve zhvillon softuer dhe sisteme inteligjente Inteligjencën.

Nga të gjitha teknologjitë potencialisht të reja dhe revolucionare, inteligjenca artificiale (AI) mund të jetë më novatore nga të gjitha. Në terma laikë, AI i referohet sistemeve të afta për të kryer detyra që normalisht kërkojnë inteligjencë njerëzore, të tilla si njohja vizuale dhe të folurit, vendimmarrja dhe, ndoshta një ditë, të menduarit.

I ftuar në Vila24 me moderatoren Anila Çela eksperti IT, Tomi Kallanxhi tha se në vitet e ardhshme nuk do të ketë më punë 8 orarëshe.
“Pas 20-30 vitesh shumë profesione nuk do të jenë më ekzistuese, puna fikse 8 orarëshe nuk do të jetë më gjithashtu. Ndryshe nga prindërit tanë që e nisnin dhe e mbyllnin vetëm me një profesion jetën, ne dhe brezi i të rinjve parashikohet të ndërroj profesion më shumë se 3 -4 herë. Njerëzit do kenë më shumë kohë të merren me veten, me pasionet e tyre pasi robotët do bëjnë punën e tyre”- tha Kallanxhi për News24.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb