Një tërmet 3.9 e shkallës Rihter është ndjerë mbrëmjen e së hënës me fokus në Nigrita Serres në Selanik. Sipas Stacionit Sizmologjik të AUTH, dridhjet e tërmetit ishin 3.9 gradë shkallë të Richter.

“Tërmeti ishte i vogël. Ishte nën 4 ballë të Shkallës Richter dhe nuk ka shqetësim. Çdo ditë ka tërmete të tilla. Ajo u ndje në Selanik sepse ishte afër saj. Fokusi është në Nigrita (Serres). Do të ndjekim fenomenin në orët e ardhshme, ” tha profesor i sizmologjisë në Universitetin Aristotel të Selanikut, Kostas Papazachos.

  • foto galeri
  • foto galeri

Sipas Institutit Gjeodinamik, intensiteti i tërmetit ishte 3.7 Richter, ndërsa për Institutin Euro-Mesdhetar intensiteti i dridhjes ishte 3.8 Richter.

Vlen të theksohet, megjithatë, se Instituti Gjeodinamik ka diferencuar intensitetin, fokusin dhe thellësinë fokale të tërmetit çdo disa minuta, duke shkaktuar konfuzion. Kështu, nga 3.5, tensioni ra në 3.3 dhe përfundimisht ajo qëndroi në 3.7 Richter, ndërsa thellësia fokale fillimisht ishte në 10 km në Orlyia Halkidiki, më vonë ajo shkoi në 5 kodra të hapura në Halkidiki, ndërsa matja e fundit raportoi 10.7 kilometra jashtë Nigrita.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb