Një burrë që po vdiste në Japoni dhe që pretendonte se ishte terroristi i kërkuar prej dekadash Satoshi Kirishima, është me të vërtetë ai, ka treguar një test i ADN-së që iu nënshtrua.

Kirishima, disa ditë para vdekjes së tij në janar, pranoi në polici se ai është terroristi që ata kanë kërkuar që nga vitet 1970 për përfshirjen e tij në një grup kriminal. “Dua ta takoj vdekjen me emrin tim të vërtetë”, kishte thënë ai.

Edhe pse fytyra e Kirishimës u shfaq në posterat e kërkuar, nuk dihet se si ai arriti të mbetet i pazbuluar për kaq shumë vite, raporton BBC. Edhe fqinjët e tij u habitën që “burri i qetë dhe serioz” që jetonte pranë tyre ishte në kërkim.

Kirishima ishte përfshirë në një grup terrorist që vendosi bomba në disa kompani në mesin e viteve 1970. Në një nga sulmet, në Mitsubishi Heavy Industries, tetë persona u vranë dhe më shumë se 150 u plagosën. Ai nuk u arrestua kurrë, por arriti të jetonte nën një pseudonim, pa e gjetur autoritetet.

Mediat japoneze raportuan se ai jetonte në qytetin Fujisawa, afër Tokios, me emrin Hiroshi Uchida. Ai punonte për një kompani ndërtimi dhe paguhej me para për cash të shmangur zbulimin.

Ai nuk kishte celular, nuk kishte patentë shoferi, por nuk kishte sigurim shëndetësor.

Sekreti u zbulua nga ai kur u shtrua në spital me kancer terminal. Para se të vdiste më 29 janar, në moshën 70-vjeçare, ai zbuloi detaje të veprimeve të tij në polici, megjithëse ai mohoi disa nga akuzat kundër tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb