Numri i njerëzve të vrarë nga përmbytjet e shpejta dhe rrjedha e ftohtë e llavës nga një vullkan në Indonezinë perëndimore gjatë fundjavës është rritur në 50, ndërsa 27 të tjerë janë ende të zhdukur, tha në një deklaratë agjencia kombëtare për zbutjen e fatkeqësive.

“Bazuar në raportet, Suharyanto (shefi i BNPB) tha se viktimat që vdiqën për shkak të katastrofës u regjistruan në 50 persona, 27 të zhdukur, 37 të plagosur, ndërsa 3,396 njerëz u evakuuan,” tha në një deklaratë zëdhënësi i agjencisë Abdul Muhari.

Suharyanto tha në deklaratë se numri i të vdekurve mund të rritet më tej dhe bëri thirrje për vendosjen e pajisjeve të rënda për të ndihmuar përpjekjet e kërkimit.

Ai tha se dërgesat e ndihmave po kryheshin duke përdorur rrugë ajrore dhe tokësore, si dhe urat emergjente pasi përmbytjet dhe rrjedha e ftohtë e llavës ndërprenë disa rrugë në zonat më të goditura.

Orë të tëra shiu të dendur shkaktuan përmbytje në dy rrethe në ishullin Sumatra të shtunën në mbrëmje, duke kërcënuar mijëra njerëz pasi reshjet rrënuan hirin dhe shkëmbinjtë e mëdhenj poshtë malit Marapi, vullkani më aktiv në ishullin Sumatra.

Llava e ftohtë, e njohur edhe si lahar, është material vullkanik si hiri, rëra dhe guralecat e bartura nga shiu në shpatet e një vullkani.

Indonezia është e prirur ndaj rrëshqitjeve të dheut dhe përmbytjeve gjatë sezonit të shirave.

Në vitin 2022, rreth 24,000 njerëz u evakuuan dhe dy fëmijë u vranë nga përmbytjet në ishullin Sumatra. Aktivistët mjedisorë fajësuan shpyllëzimin e shkaktuar nga prerja e pyjeve për përkeqësimin e katastrofës.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb