Rusia thuhet se po rekruton në ushtrinë e saj luftëtarë sirianë, të aftë të marrin pjesë në luftimet në Ukrainë.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane refuzuan të tregonin se sa luftëtarë sirianë kanë rënë dakord të marrin pjesë në luftë, por thanë se disa tashmë kanë udhëtuar drejt Rusisë dhe po bëhen gati t’i bashkohen luftës.

Sipas një botimi në Deir Ezzor, në Siri, Rusia u ka ofruar vullnetarëve nga vendi paga midis 200 dhe 300 dollarë “për të shkuar në Ukrainë dhe për të vepruar si roje” për gjashtë muaj në të njëjtën kohë.

Zyrtarët në Moskë thuhet se besojnë se vendosja e luftëtarëve të ngurtësuar nga më shumë se një dekadë e luftës urbane në Luftën Civile Siriane mund të shtojë forcë në luftën e tyre për të pushtuar qytetet kryesore të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb