Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza njoftoi se homologët e tij që morën pjesë në samitin dy-ditor të G20 në Romë miratuan njëzëri “Paktin e Romës”.

Në thelb, vendet e G20, theksoi ai, ndajnë si qëllimin e tyre kryesor, lehtësimin e prodhimit të vaksinave të koronavirusit dhe transportimin e tyre në të gjithë globin.

“Ne duam të jemi të arritshëm, vaksina në të gjithë botën, ne do të vazhdojmë me të gjitha investimet e nevojshme”, tha ministri italian, dhe shtoi: “Kur një njeri është i sëmurë, duhet të trajtohet pavarësisht se ku ka lindur, nga ngjyra e lëkurës dhe gjendja financiare dhe Traktati i Romës i konsideron, të gjitha këto, me rëndësi kyçe”.

Në të njëjtën kohë, Speranza theksoi se të gjithë duhet të ndajnë me këdo informacion në lidhje me shëndetin global dhe praktikat më të mira në lidhje me trajtimet dhe trajtimet farmakologjike.

“Ne duam të investojmë në qasjen One Health, duke i konsideruar njerëzit, kafshët dhe mjedisin si një ekosistem të vetëm, në mënyrë që të përballojmë sfidat aktuale dhe të ardhshme shëndetësore”, përfundoi Ministri i Shëndetësisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: