Agjencia e vlerësimit të kredisë Moody’s ka paralajmëruar se një ndërprerje e plotë e gazit rus ka të ngjarë të çojë në një recesion të rëndë në Evropë dhe një rritje të mëtejshme të inflacionit tashmë të lartë.

Ajo tha se kompanitë më të ekspozuara janë në sektorë me energji intensive si kimikatet, automobilat dhe sektorët e prodhimit.

Ajo shtoi se ndërmarrjet evropiane do të jenë gjithashtu ndër më të ekspozuara kryesisht për shkak të ekspozimeve të tyre indirekte ndaj çmimeve më të larta të gazit dhe energjisë elektrike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: