Parlamenti i Zvicrës ka rënë dakord zyrtarisht të krijojë një komision parlamentar për të shqyrtuar kolapsin dhe shpëtimin e Credit Suisse në një marrëveshje të krijuar nga autoritetet zvicerane.

Kjo është hera e pestë që krijohet një komision i tillë në historinë moderne të Zvicrës.

Ai vjen pasi dy nënkomisione mbështetën një hetim më të thellë se si qeveria, banka qendrore zvicerane dhe rregullatori i tregut financiar vepruan në prag të shpëtimit emergjent të Credit Suisse.

Sipas marrëveshjes së shpëtimit, UBS (UBSG.S) ra dakord të blinte Credit Suisse, duke shënuar shpëtimin e parë të një banke globale që nga kriza financiare e vitit 2008.

Qeveria u ka dhënë bankave 109 miliardë franga zvicerane (120.32 miliardë dollarë) garanci financiare për të lehtësuar marrëveshjen, duke shkaktuar zhurmë në Zvicër.

Të mërkurën e ardhshme partitë politike pritet të vendosin se cilët deputetë do të përbëjnë komisionin prej 14 vendesh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: