Pas dakordësisë që u arrit mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias gjatë një vizite të tij në Tiranë ku u vendos që çështja e kufijve në Detin Jon të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, Greqia ka hedhur hapin e radhës.

Sipas gazetës greke “Kathimerini”, një dekret presidencial që parashikon shtrirjen e Greqisë të ujërave të saj territorial në Detin Jon nga 6 në 12 milje detare është paraqitur në Këshillin e Shtetit (gjykata më e lartë administrative e Greqisë) javën e kaluar. Ky dekret është paraqitur për një kontroll ligjor, dhe më pas do të nënshkruhet nga Presidentja Katerina Sakellaropoulou.

“Në përputhje me parashikimet e dekretit, shtrirja e ujërave territoriale të Greqisë do të kryhet gjithashtu në veri të Korfuzit, një zonë ku qasja e Shqipërisë është e ndryshme nga ajo e Greqisë. Sidoqoftë, rregullimet e kërkuara do të kryhen me mirëbesim menjëherë pas vendimit të gjykatës. Pritet që thirrja nga të dy vendet në gjykatën ndërkombëtare nuk ka gjasa të ndodhë përpara zgjedhjeve parlamentare të planifikuara të zhvillohen në Shqipëri në Prill.

Sidoqoftë, mund të ketë një pengesë. Nënshkrimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama nuk mjafton për të miratuar marrëveshjen e përbashkët midis dy vendeve. Dhe burimet diplomatike besojnë se Presidenti i vendit Ilir Meta mund të mos e miratojë marrëveshjen në mënyrë që të mos i japë partisë qeverisëse të Ramës më shumë vota para zgjedhjeve”, shkruan gazeta greke “Kathimerini”.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb