Polonia njoftoi sot se do të ngrejë një gardh 2.5 metra të lartë në kufirin e saj me Bjellorusinë dhe do të rrisë patrullat e saj ushtarake përgjatë kufirit për të parandaluar hyrjen e emigrantëve në territorin e saj.

Varshava dhe tre shtetet baltike (Lituania, Letonia dhe Estonia) janë ankuar për një “sulm hibrid” të organizuar nga Bjellorusia, për të cilin ata thonë se inkurajon emigrantët të kalojnë ilegalisht në territorin e Bashkimit Evropian.

Ministri i Mbrojtjes Marius Blazak tha sot se një gardh të ri me tela me gjemba, i ngjashëm me atë të ngritur në kufirin serbo-hungarez, do t’i shtohet atij ekzistues, i cili është i gjatë rreth 130 km.

Blazac njoftoi gjithashtu se numri i ushtarëve që ndihmojnë policinë kufitare në punën e saj do të dyfishohet në 2,000. “Ne do të kundërshtojmë lindjen e një rruge të re për lëvizjen e emigrantëve përmes territorit polak,” tha ai.

Më herët gjatë ditës, të katër vendet i bënë thirrje OKB -së të ndërmarrë veprime kundër Bjellorusisë. Në një deklaratë të përbashkët, kryeministrat e Estonisë, Letonisë, Lituanisë dhe Polonisë pohuan se fluksi i emigrantëve ishte “planifikuar në mënyrë sistematike nga regjimi i Aleksandër Lukashenko”.

Muajt ​​e fundit, mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, kanë kaluar kufirin në Bjellorusi drejt territorit evropian, të cilin BE e sheh si një formë hakmarrjeje kundër regjimit të Lukashenkos në përgjigje të sanksioneve të vendosura nga Brukseli.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb