Zgjedhjet presidenciale të Iranit do të mbahen më 28 qershor, njoftoi televizioni shtetëror i vendit, pas vdekjes së Ibrahim Raisit dhe shoqëruesve të tij në një aksident me helikopter të dielën.

Në mbledhjen e mbajtur nga krerët e drejtësisë, qeverisë dhe parlamentit, raportoi televizioni, vendosi mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale. “Me pëlqimin e Këshillit të Gardës është vendosur që zgjedhjet e 14-ta presidenciale të mbahen më 28 qershor”, shtoi ai.

Më herët autoritetet njoftuan se varrimi i Raisit do të zhvillohet mëngjesin e së mërkurës në Teheran.

Zëvendëspresidenti i parë i Iranit, Mohammad Mohbar, është personi që vepron si ushtrues detyre i presidentit në Iran.

Neni 131 i Kushtetutës së Republikës Islamike parashikon se “në rast të vdekjes, shkarkimit, dorëheqjes, mungesës ose sëmundjes së presidentit, që zgjat më shumë se dy muaj”, “zëvendëspresidenti i parë merr përsipër detyrat e tij”.

Procesi duhet të “miratohet nga udhëheqësi suprem” i Iranit, i cili tani është Ayatollah Ali Khamenei, sqaron artikulli.

Kushtetuta parashikon që një këshill, i përbërë nga “kryetari i parlamentit, kreu i drejtësisë dhe nënkryetari i parë, duhet të organizojë zgjedhjet për një president të ri brenda një periudhe 50-ditore”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb