Shtetet perëndimore i kanë vendosur sanksione Kinës pasi e akuzon shtetin më të populluar të botës për abuzim me të drejtat e minoritetit mysliman të ujgurëve.

Prej kohësh janë ngritur akuza se Kina po abuzon në veri-perëndim të Xinjiaing duke torturuar, dhunuar apo abuzuar seksualisht me anëtarë të këtij minoriteti nëpër kampe internimi.

Bllokada ka ardhur si një bashkëpunim mes SHBA, BE, Kanadasë dhe Britanisë së Madhe.
Kian gjithashti nuk ka qëndruar duarkryq, duke iu përgjigjur zyrtarëve europianë me sanksione dhe duke mohuar akuzat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb