Perëndimi ka dënuar planin e presidentit rus Vladimir Putin për të aneksuar katër rajone të Ukrainës sot, në një lëvizje që kërcënon ta çojë luftën në një fazë të re të paparashikueshme. Eksperti David H. Dunn thotë se aleatët e Ukrainës do të kenë hartuar një sërë përgjigjesh privatisht për të kundërshtuar përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore nga Putin.

Mbytja e flotës ruse të Detit të Zi është një mënyrë se si Perëndimi mund të kundërpërgjigjet nëse Moska do të përdorte një pajisje bërthamore, ka thënë një ekspert. Presidenti rus Vladimir Putin ka shpallur sot aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës në një ceremoni në Sheshin e Kuq, Moskë, ndërsa masa vjen pasi referendumet e mbajtura gjatë katër ditëve në rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson në jug të Ukrainës u dënuan në mbarë botën.

Kryeministrja Liz Truss e përshkroi këtë veprim, si diçka që Britania nuk do ta pranojë kurrë. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të njihnin kurrë pretendimet e Rusisë mbi territorin e Ukrainës.

Zyrtarët rusë kanë thënë se katër rajonet do të bien nën ombrellën bërthamore të Moskës pasi të jenë inkorporuar zyrtarisht në Rusi. Putin së fundmi përsëriti një kërcënim për të përdorur armë jo konvencionale, duke shtuar se ai nuk po bënte bllof.

David H. Dunn, profesor i politikës ndërkombëtare në Universitetin e Birminghamit, tha se ndërsa SHBA ka deklaruar se përdorimi i armëve jokonvencionale do të përballet me një përgjigje të fuqishme dhe dërrmuese, ajo nuk ka përshkruar masa specifike.

Dunn tha për Express.co.uk se nëse Rusia do të përdorte një armë bërthamore në fushën e betejës në Ukrainë, kjo mund ta shtyjë Perëndimin të përgjigjet në një sërë mënyrash.

Ai tha: Bisedat për përgjigjet atje janë interesante. Mund të nisë një sulm masiv kibernetik ose Microsoft dhe Apple mund të urdhërohen të çaktivizojnë softuerin. Kjo mund të ketë një ndikim masiv.

“Gjithashtu, fundosja e flotës ruse të Detit të Zi. Kjo do t’ju lejojë të sulmoni Rusinë pa sulmuar territorin rus. Kërcënimi për këtë është bërë për ushtrinë ruse privatisht pothuajse me siguri.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: