Si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga shirat e dendur në pjesën juglindore të Brazilit jetën e kanë humbur 30 persona.

Autoritetet e Mbrojtjes Civile njoftuan se shirat intensivë kanë goditur rajonin Minas Gerais prej 48 orësh.

Theksohet se si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga shirat intensivë në rajon kanë humbur jetën 30 persona, 2.600 janë evakuar nga shtëpitë ndërsa 17 të tjerë llogariten si të zhdukur.

Guvernatori i rajonit Minas Gerais, Romeu Zema për vlerësimin e dëmeve sot do të vizitojë rajonet e prekura nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut.

Ndërkohë, krahas rajonit Minas Gerais, shirat intensivë do të vazhdojnë ndikimin e tyre edhe në rajonet e tjera të Brazilit, përfshirë qytetet Rio de Janeiro dhe Sao Paulo.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb