Sipas një studimi të ri, çaji jeshil është i dobishëm për funksionin e kujtesës. Hulumtimi i ri, i publikuar në Biology and Medicine, zbuloi se çaji jeshil, së bashku me përbërës të tjerë, gjithashtu ndihmon në parandalimin e shfaqjes së demencës.

Siç zbuloi studimi, komponenti i vlefshëm që mbron kujtesën dhe parandalon grumbullimin e pllakave dhe shfaqjen e sëmundjes së Alzheimerit janë katekinat.

Përbërësi resveratrol, i gjetur në boronica, rrush dhe verë të kuqe, ka një efekt të ngjashëm pozitiv në qelizat e trurit të njeriut.
Si katekinat ashtu edhe resveratroli kanë veti anti-inflamatore, të cilat mund të shpjegojnë aftësitë e tyre për të eliminuar formimin e pllakave, të cilat grumbullohen midis neuroneve dhe prishin funksionin e qelizave. Po aq i rëndësishëm është fakti që kjo procedurë nuk ka efekte anësore.

Ekipi hulumtues hetoi efektivitetin e 21 komponimeve në një model laboratorik 3D të indit nervor të veshur me qeliza të lëkurës që ishin modifikuar gjenetikisht për t’u bërë qeliza burimore nervore.

Disa nga përbërësit e tjerë të testuar, të tilla si kurkumi nga shafrani i Indisë, ilaçi i diabetit metformina dhe një përbërës i quajtur citicoline, gjithashtu parandaluan formimin e pllakave.

Dr. Dana Cairns, një bashkëpunëtore kërkimore në Shkollën e Inxhinierisë së Universitetit Tufts dhe autori kryesor i studimit, tha: “Ne ishim me fat që disa nga këta elementë që pamë treguan një efikasitet mjaft të fortë.”

Gjetjet e ekipit hulumtues kanë potencialin për ta përfituar miliona njerëz dhe bazohen në vite të tëra kërkimi mbi përfitimet e tyre terapeutike.

Megjithatë, siç vërejnë studiuesit, nuk është plotësisht e qartë se këto substanca të studiuara mund të ndalojnë përparimin e demencës. Për shembull, disa komponentë nuk absorbohen lehtësisht nga trupi ose nga qarkullimi i gjakut. Përveç kësaj, disa prej tyre nuk arritën të kalonin barrierën gjak-tru, një pengesë mbrojtëse midis enëve të gjakut të trurit, qelizave dhe komponentëve të tjerë që përbëjnë indin e trurit.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se gjetjet nuk janë të rëndësishme, pasi aktualisht nuk ka kurë për sëmundjen e Alzheimerit dhe trajtimet për të ngadalësuar përparimin e sëmundjes janë të kufizuara.

Gjithashtu, çaji jeshil dhe manaferrat janë të pasura me flavonoide, të cilat mund të reduktojnë radikalet e lira që dëmtojnë qelizat dhe të qetësojnë inflamacionin në tru duke rritur qarkullimin e gjakut në tru.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb