Shanset që Britania dhe BE të ndryshojnë marrëdhëniet e tyre pas Brexit janë të pakta, sipas një raporti të fundit.

Në raportin e publikuar ditën e sotme, UKICE tha se pavarësisht se Britania ka marrë një goditje të konsiderueshme ekonomike nga largimi nga blloku dhe rënia e mbështetjes publike për Brexit, ndryshime të mëdha në marrëdhëniet MB-BE nuk kanë gjasa të ndodhin.

Në raport përmendet mundësia e marrëveshjeve specifike të sektorit për shërbimet financiare, peshkimin dhe energjinë e nevojshme për të parandaluar më shumë përçarje.

“Perspektivat e një rinegocimi të tillë janë të pakta,” tha drejtori i UKICE Anand Menon.

Sondazhi nga UKICE në dhjetor tregoi se 56% e britanikëve thanë se do të votonin për t’u ribashkuar me BE-në, nga 45% në shkurt, një rezultat kryesisht në përputhje me raportet e tjera.

Nga ana tjetër UKICE  ka thënë se marrëdhëniet MB-BE janë të largëta, “larg as të rregulluara apo të qëndrueshme”. Por, u vu në dukje se asnjëra palë nuk duket se do të dëshironte të rivlerësonte Marrëveshjen e Tregtisë dhe Bashkëpunimit të nënshkruar në dhjetor 2020 pas më shumë se katër vjet argumenti politik.

Efektet e daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian kanë qenë të gjera, duke ndikuar biznesin dhe ekonominë, si dhe njerëzit në të dy anët e Kanalit Anglez.

Ndërsa është e vështirë të ndash ndikimin ekonomik të Brexit nga COVID, Lufta e Ukrainës dhe kriza energjetike, ekziston një konsensus pothuajse midis ekonomistëve që i ka përkeqësuar ato.

Ekonomia e Britanisë ka pasur performancë të dobët në krahasim me fqinjët e saj evropianë që nga pandemia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb