Presidenti polak Andrzej Duda, në një intervistë për mediat e huaja ka folur për situatën në Poloninë Lindore, pas raketës së që la pas dy viktima, në fshatin polak në kufi me Ukrainën.

“Jam jashtëzakonisht i kujdesshëm. Mos i fajësoni rusët. A mendoni sa dua një luftë me Rusinë!? Jo. Më besoni, nuk e dua këtë.”, ka thënë ai.

Kujtojmë se më 15 nëntor një raketë ruse goditi fshatin Przewodow në Poloninë Lindore në kufirin me Ukrainën, duke vrarë dy qytetarë.  Presidenti polak tha më pas se raketa i përkiste forcave të Mbrojtjes së Ukrainës dhe se ishte një aksident i shkaktuar pa dashje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb