Presidenti Vladimir Putin nënshkroi një dekret të enjten për të marrë drejtimin e projektit të gazit dhe naftës Sakhalin-2 në lindjen e largët të Rusisë, një veprim që mund të detyrojë Shell dhe Mitsubishi-in e Japonisë të braktisin investimet e tyre.

Dekreti thoshte se firma e re do të merrte përsipër të gjitha të drejtat dhe detyrimet e Sakhalin Energy Investment Co, në të cilën dy kompanitë tregtare japoneze Shell Plc (SHEL.L) zotërojnë pak më pak se 50% të aksioneve. Dekreti prej pesë faqesh, i cili vjen mes sanksioneve perëndimore ndaj Moskës për pushtimin e Ukrainës, tregon se i takon Kremlinit të vendosë nëse aksionarët e huaj do të mbeten në konsorcium.

Shell e bëri të qartë synimin e saj për t’u larguar nga projekti muaj më parë dhe ka qenë në bisedime me blerësit e mundshëm. Por Japonia ka thënë më parë se nuk do të heqë dorë nga interesat e saj në projektin Sakhalin-2, i cili është i rëndësishëm për sigurinë e saj energjetike, edhe nëse i kërkohet të largohet. Aksionet e Mitsui & Co (8031.T) dhe Mitsubishi Corp (8058.T) ranë me 6% në tregtimin e së premtes për shqetësimet për humbjet nga zhvlerësimi. Ata nuk performuan më mirë indeksin më të gjerë Nikkei (.N225) , i cili ra me 1.9%.

Një zëdhënës i Mitsubishi tha se kompania po diskutonte me partnerët e saj në Sakhalin Energy dhe qeverinë japoneze se si t’i përgjigjet dekretit të Putinit. Mitsui nuk ofroi të bëjë ndonjë koment të menjëhershëm. Mitsui ka 12.5% ​​të aksioneve në projekt dhe Mitsubishi 10%, ndërsa Shell ka 27.5%, minus një aksion. Gjigandi rus i gazit Gazprom (GAZP.MM) ka 50%, plus një aksion.

Sakhalin-2 furnizon rreth 4% të tregut aktual të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në botë. Japonia, Koreja e Jugut dhe Kina janë klientët kryesorë për eksportet e naftës dhe LNG-së, sipas Shell.

I pyetur për dekretin e Putinit, zëvendës-shefi i kabinetit japonez Seiji Kihara tha se qeveria po shqyrtonte përmbajtjen e tij dhe po analizonte synimet e Moskës.

Sipas dekretit, Gazprom do të mbajë aksionet e tij, por aksionarët e tjerë duhet të kërkojnë nga qeveria ruse një aksion në firmën e re brenda një muaji. Më pas qeveria do të vendosë nëse do t’i lejojë ata të mbajnë një aksion.

CEO i Shell, Ben van Beurden, u tha gazetarëve të mërkurën se kompania po “bënte përparim të mirë” në planin e saj për t’u larguar nga sipërmarrja e përbashkët Sakhalin Energy.

Burimet i kishin thënë Reuters në maj se Shell ishte në bisedime me një konsorcium të kompanive indiane të energjisë për të shitur aksionet e saj në Sakhalin-2.

Saul Kavonic, kreu i Kërkimit të Integruar të Energjisë dhe Burimeve në Credit Suisse, tha se prodhimi rus i LNG-së nga projekte si Sakhalin-2 ka të ngjarë të vuajë me kalimin e kohës pasi ekspertiza e huaj dhe pjesët u bënë të padisponueshme.

Nga ana e kërkesës, çdo rritje në përfshirjen e qeverisë ruse vetëm sa do ta bëjë prokurimin nga këto projekte më të vështira për shumë blerës, tha ai. Japonia po kërkonte urgjentisht opsione alternative të furnizimit, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: