Ka përfunduar mbledhja e qeverisë. Ministrja e Arsimit Evis Kushi në një komunikim për mediat për me dije se sot në Këshillin e Ministrave u mor një vendim i rëndësishme lidhur me pagat e pedagogëve. Gjithashtu theksoi se pagat e pedagogëve rriten deri në 15%, ku 7 % do të mbulohet nga buxheti i shtetit.

Ministrja Kushi: Sot në Këshillin e Ministrave morën vendim të rëndësishëm që lidhet me pagat e pedagogëve. Është vendim që po punojmë prej disa kohësh. Pagat e pedagogë e të rriten deri në 15%, ku 7% do të mbulohet nga buxheti i shtetit, pjesa tjetër nga universitetet. Për kërkimin shkencor mbështetja jonë do të vazhdojë dhe po diskutojmë për buxhetin e vitit 2023. Mbështetja do jetë edhe më e madhe.

Duhet të kuptojmë se pedagogët të ardhurat i sigurojnë jo vetëm nga paga bazë, por kanë edhe shumë mundësi të tjera, pra edhe nga programe të kërkimit shkencor të BE. Ne në muajin maj kemi miratuar marrëveshje 7 vjeçare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb