Deputeti demokrat Ervin Salianji nga Tropoja deklaroi se PS ka fituar zgjedhjet, duke bashkëpunuar me bandat kriminale në mbarë vendin. Salianji tha se kryebashkiaku i Tropojës Rexh Byberi është fryrë nga korrupsioni. Sipas tij, PD sot qëndron e bashkuar dhe me parime, ndërsa PS vijon bashkëpunimin me banditët.

Deputeti demokrat solli në vëmendje se opozita ka denoncuar prej vitesh grupet kriminale nga Bajrat te Arben Ndoka, duke shtuar se bandat janë bërë njësh me qeverinë dhe shtetin.

Ervin Salianji: Tropoja dhe Shqipëria duhet të jenë krenarë për Sali Berishën dhe Azem Hajdarin. Ne i kemi dhënë fund betejave të brendshme, që kanë çuar ujë tek kundërshtari. Gjithçka kemi kaluar duhet të na shërbejë për reflektim. Kemi bërë gabime në përçarje e ne duhet të shikojmë me kujdes gjithçka. Në 11 vite qeverisje të Ramës, gjithçka ka shkuar keq. PD ka njerëz krenarë, që qëndrojnë në bindjet e tyre. Kryebashkiaku i Tropojës është fryrë nga korrupsioni, kur ishte me PD ishte i keq sipas Ramës, kur u bë me PS qenka i mirë. Ne kemi përmendur Bajrat dhe bandat e tjera në Shkodër, i kemi denoncuar me emra. Pastaj thonë fiton PS.

Nëse bëhet luftë bandash, edhe ju që keni mbetur do merrni arratinë. Ne kemi vendosur të qëndrojmë me vlera. Ne kemi denoncuar Arben Ndokën. E pate Ndokën, përvecc dënimin për prostitucion që i nxorëm në Itali me ligjin e dekriminalizimit, që bëhej me bandat në gjithë Shqipërinë për të vrarë njerëz. Kontrolli në territor ka qenë i bandave, jo i policisë, bërë njësh me shtetin, edhe zgjedhjet janë fituar në sajë të bashkëpunimit me banda. Bandat i kanë shërbyer shtetit dhe shteti më pas iu ka shërbyer bandave. PS dhe bandat janë bërë një. E patë si i porositnin vrasjet në Sky? Edhe çamçakëzët dhe picat nuk porositen kaq lehtë. Provoni të porosisni një picë dhe po erdhi më shpejt se porositë e tyre për vrasje. Si e gjejnë njëri-tjetrin vrasësit dhe kriminelët njëri-tjetrit dhe policia nuk i gjen? Ne qëndrojmë me vlerat, me program, me platformë dhe për të luftuar krimin”, tha Salianji.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb