Arben Malaj ka reaguar pas lajmit të publikuar nga “BalkanWeb”, sipas të cilit, Partia Socialiste kërkonte shkarkimin e tij si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë për shkelje të etikës, pas prononcimeve të tij për çështje politike.

Malaj sqaron në “Facebook” se vendit i ka shërbyer në çdo kohë me integritet të lartë, profesionalizëm të thellë dhe dashuri të madhe.

Ndër të tjera, Malaj shkruan se “kercenimet paralajmeruese mi ka derguar Taulant Balla pas mos pranimt te nderhyrje se tij edhe me SMS me rekomandime partiake ne proceset perzgjedhjes ne Bordin e Bankes se Shqiperise. Shqetesim eshte I protokolluar ne mbledhjen e Bordit te BSH”.

Sqarimi i plotë i Malajt:

Nje sqarim per koleget dhe dashamiresit lidhur me kerkesen e disa deputeteve per shkelja te kodit te etikes??!!.

E para dhe thelbesorja – vendit tim i kam sherbyer ne cdo kohe me integritet te larte, profesionalzem te thelle dhe dashuri te madhe.

Te treja keto vertetetohen gjate pervojes 32 vjecare ne cdo angazhim akademik,shoqerore dhe politik.
Ju ka kam paralajmeruan qe u bene perpjekje maksimalen per te mos me rizgjedhur. Per interesat dhe emrat konkrete do te flas fillimisht ne procesin e ballafaqimit parlamentar.
Ne respekt te institucionit te Bankes se Shqiperise nuk do te bej asnje deklarate specifike perpara nisjes se ballafaqimit institucionale.
Gjithe shqetesimet e mia per sfidat e Bankes se Shqiperise qe nga vetingu per “bankieret miliardere” te cilet cuan kredite jo performuese te vendit deri ne 50% te totalit, me larte se ne cdo vend tjeter dhe debatet per kete ne Bord jane te gjithe te dokumentuara ne proces verbalet e mbledhjeve te Bordit.

Kercenimet paralajmeruese mi ka derguar Taulant Balla pas mos pranimt te nderhyrje se tij edhe me SMS me rekomandime partiake ne proceset perzgjedhjes ne Bordin e Bankes se Shqiperise. Shqetesim eshte i protokolluar ne mbledhjen e Bordit te BSH.

Fakti qe pas shkarkimit nga Erdogan te Guvernatorit te Bankes se Turqise, ky mund te rast I dyte qe maxhorancat e gjithe pushteteshme shkarkojne nje anetar Bordi te Bankes Qendrore, Vetem profesionalisht me trishton.

Veprimi i tyre eshte i paster politike, sepse shkeljet etike materializohet me cenim te reputacionit apo eficences se Bankes se Shqiperise gje qe sipas vleresimeve edhe te institucioneve nderkombetare nuk konstatohen te tilla, por edhe ne 7 mbldhjet mbledhje e Bordit gjate vitit 2019, pas mandatin te ri,( mandarin I pare ishte zvendesues rreth dy vite) nuk ka asnje shqetesim te shprehur ndaj meje per shkelje etike. Mbledhja e fundit ishte ne 3 Korrik 2019.

Sfiden e integriteti dhe profesionalizmit e kam perhere te fituar edhe gjyqin e ri partizan e kam te fituar moralisht, do ta fitoj edhe ne rruge gjyqesore po pagat dhe penalitete 7 vjecare kush do ti paguaj 28 deputetet apo taksapaguesit shqiptare? Ky eshte thelbi I shqetesimit profesional. Padia do te jete individuale per cdo abuzues me statusin e deputetit qe ttnin t cenoj integritetin tim njerezor dhe profesional, I keshilloj te kerkojne assistance juridike perpara se te shpifin.

E fundit por me rendesishme koleget ne PS e dine shume mire qe midis lirise dhe karrikeve kam zgjedhur dhe do te zgjedh lirine, sepse pa te nuk I sherbej dot vendit tim.

Dite te mbare, Arbeni Malaj

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb