Ka kaq shumë gjëra që Arabia Saudite dhe Turqia mund të arrijnë  së bashku, dhe tani mund të jetë momenti i tyre.

Lufta e Rusisë në Ukrainë po krijon shokë të çuditshëm diplomatikë. Një perde e re e hekurt mund të mbyllet, dhe tani është koha për të parë se kush ku qëndron.
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua me princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman (MBS) dhe mbretin Salman të enjten pasi mbërriti për vizitën e tij të parë në pesë vjet. Ai do të shpresojë të kthejë faqen në një periudhë të trazuar në marrëdhëniet midis dy fuqive të Lindjes së Mesme.
Duke folur përpara largimit të tij nga Turqia, Erdogan renditi një sërë fushash në të cilat të dy vendet mund të bashkëpunojnë, duke përfshirë shëndetin, energjinë, sigurinë ushqimore, mbrojtjen dhe financat.

Turqia dhe Arabia Saudite kanë shumë bagazhe historike. Perandoria Osmane la një shije të hidhur në mbretëri pasi u zëvendësua nga dinastia sunduese saudite. Dhe sot, forma e Islamit politik të Erdoganit është një helm potencial për udhëheqjen monarkike të MBS.

Të dy vendet ishin në mosmarrëveshje ideologjikisht dhe prej kohësh kanë bërë shaka për udhëheqjen e botës myslimane, por marrëdhëniet ranë në fund pasi Turqia fajësoi Riadin për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll në vitin 2018.
Por realitetet e vështira të sotme po varrosin të shkuarën. Erdogani ka pak para dhe popullaritet të ulët. Për MBS, të fluksit në petrodollarët, popullariteti në shtëpi nuk është një problem. Por në skenën botërore, me miqtë tradicionalë si SHBA , ai është në dalje.
Pavarësisht nga pakësimi i pasurisë së tij politike në vend, ose ndoshta për shkak të tyre, Erdogan po e bën veten gjithnjë e më të rëndësishëm në skenën botërore duke u angazhuar në diplomaci të lartë. Ai ka luajtur rolin e ndërmjetësit në luftën e Vladimir Putinit në Ukrainë .
Ai dhe MBS gjithashtu ndajnë shqetësime në shumë mosmarrëveshje rajonale, duke përfshirë Sirinë, Iranin, Libanin dhe Hezbollahun. Ka shumë hapësirë ​​për të shfrytëzuar gjuhën e përbashkët në dobi të të dyve.
Ekonomia e rënduar e Erdoganit ka nevojë për para saudite. Premtimet për marrëveshje biznesi dhe një mbushës për arkat e tij shtetërore në pakësim do të ishin të mirëseardhura. Kjo lloj ndihme i blen presidentit turk më shumë kohë në pushtet, gjë që MBS e kupton mirë.
Por ajo që MBS mund të përdorë në të vërtetë është një mënyrë për të dalë nga librat e këqij të Presidentit të SHBA Joe Biden dhe një partner sigurie i besueshëm, jo-gjykues.
Se si do të përshtatet Erdogan në këtë do të varet nga tregtitë diplomatike që mund të bëjnë të dy udhëheqësit.
Paqartësia është gjaku i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe në këtë front, Erdogan ka luajtur tashmë kartën e tij të parë.
Duke hequr dorë nga kërkesa e tij për një gjyq turk të agjentëve të qeverisë saudite që besohet se kanë vrarë Khashoggi – një vrasje të cilën CIA vlerëson se ishte urdhëruar nga MBS – Erdogan në fakt ka lënë mënjanë shkopin figurativ që shumë liderë perëndimorë kanë përdorur për të rrahur MBS.
Ka plot që lideri turk mund të sjellë në tavolinë me MBS-në. Princi i kurorës saudit mund të dëshirojë që Erdogan të dobësojë lidhjet e ushtrisë së tij me Katarin fqinj. Dy vendet e Gjirit janë vetëm kohët e fundit pas një grindjeje shumëvjeçare që pa Doha të ftojë Turqinë të hapë një bazë ushtarake në oborrin e shtëpisë së Arabisë Saudite. Riadi dhe Ankaraja mund të dëshirojnë gjithashtu të kalojnë në një status pas konfliktit të Sirisë që dobëson Hezbollahun dhe Iranin ndërkohë që stabilizon Libanin – kjo ndoshta do të thotë mbajtjen e liderit sirian Bashar al-Assad në pushtet.
Marrëveshje të tilla të rëndësishme dhe të vështira nuk mund të bëhen pa MBS dhe Erdogan që balancojnë nevojat e njëri-tjetrit rreth tryezës.

Por akti mbrojtës i MBS shkon përtej Lindjes së Mesme. Ai po merr gjithashtu disa vendime të tjera me aksione të larta, jo më pak duke iu drejtuar Kinës për nevojat e tij të sigurisë. Sipas raporteve të inteligjencës amerikane, Arabia Saudite po prodhon raketat e veta balistike me ndihmën e Kinës.

Presidenti kinez Xi Jinping pritet të vizitojë Riadin së shpejti. Çdo bashkëpunim i ri ushtarak midis dy vendeve do të vinte me një çmim të lartë — jo për sa i përket çmimit të afisheve, që Riadi mund ta përballojë lehtësisht, por për sa i përket favoreve që Kina pritet të kërkojë në të ardhmen, gjë që mund të vendosë Arabia Saudite në anën e gabuar të rendit të ri global në zhvillim.
Pranvera Arabe e 2011-ës u tregoi sauditëve se nëse do të vinte një revolucion, SHBA-të nuk do të vinin në shpëtimin e mbretërve. Një dekadë që nga ajo kohë, përçarja e politikës amerikane ka përforcuar pikëpamjen në Riad se liderët amerikanë janë konsumuar aq shumë nga politika e tyre e brendshme sa nuk mund të përqendrohen plotësisht në politikën e jashtme. Edhe nëse shfaqet një partner i besueshëm i SHBA-së, mendohet se ai person mund të largohet në zgjedhjet e ardhshme.
Ndërsa besueshmëria e SHBA-së në rajon zvogëlohet, Erdogan mund të jetë në gjendje t’i ofrojë Riadit disa alternativa të sigurisë rajonale që mund të ulin potencialisht tensionet me Iranin , me të cilin Ankaraja ka lidhje të përzemërta, dhe në fund të fundit me Jemenin.
Por është MBS, më shumë se Erdogani, që është në një udhëkryq të mundshëm. A i dorëzohet hidhërimit për trajtimin e Lindjes së Mesme nga ana e SHBA-së dhe vazhdon të jetë i ngrirë nga Biden, apo ai harton një strategji për të mos u ulur në anën e gabuar ndërsa perdja e re e hekurt zbret?

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb