Qeveria franceze ka nisur një fushatë për të inkurajuar njerëzit që të mos blejnë rroba të reja gjatë së Premtes së Zezë e njohur gjerësisht si “Black Friday”.

Reklama tregon një burrë që kërkon këshilla në një dyqan përpara se një asistent shitjeje t’i thotë të mos blejë asgjë, për të ndihmuar planetin dhe financat e tij. Ministri për tranzicionin ekologjik – përgjegjës për promovimin e qëndrueshmërisë – Christophe Béchu, qëndron pas fushatës.

Por mesazhi është kritikuar nga departamente të tjera qeveritare.

Ministri i Financave Bruno Le Maire e quajti atë “të konceptuar keq” dhe tha se do të dëmtonte “bizneset e ndershme”.

Departamenti i Le Maire po përpiqet të trajtojë rritjen e papunësisë dhe krizën e kostos së jetesës – dhe shitjet sezonale mendohet se do të kthejnë më shumë para në ekonomi.

E Premtja e Zezë, kur shitësit me pakicë ofrojnë zbritje dhe promovime të konsiderueshme, është një nga ditët më të mëdha të blerjeve të vitit në shumë vende evropiane.

Të enjten, Béchu pranoi se mesazhi mund të ketë synuar bizneset e gabuara, ai i tha France Inter: “Ne duhet të kishim synuar platformat e shitjeve në internet dhe jo bizneset fizike me të njëjtin mesazh.”

Por ai tha se reklamat nuk do të tërhiqen.

Më shumë kritika erdhën nga Aleanca Tregtare, Unioni i Industrive Tekstile dhe Unioni Francez i Industrive të Modës dhe Veshjeve, të cilat lëshuan një deklaratë të përbashkët.

“Kërkojmë tërheqjen e menjëhershme të saj, në rast të dështimit do të shqyrtojmë veprime ligjore për denigrim tregtar. Ne i kërkojmë ADEME [Agjencisë Franceze të Menaxhimit të Mjedisit dhe Energjisë] dhe Ministrisë së Tranzicionit Ekologjik dhe Territoreve që të heqin menjëherë këtë video dhe të punojnë së bashku për të zhvilluar komunikim pozitiv mbi transformimin e sektorit të modës dhe tregtisë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: