Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë më shumë municione dhe automjete ushtarake në Ukrainë si pjesë e një pakete të re prej 725 milionë dollarësh (639,7 milionë £).

Kjo do ta sjellë totalin e asistencës amerikane për sigurinë që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt në më shumë se 17.5 miliardë dollarë.

Paketa e fundit përfshin raketa me shpejtësi të lartë kundër rrezatimit (HARMs) dhe artileri të drejtuar me saktësi, si dhe furnizime mjekësore, tha në një deklaratë Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së.

Shpresohet se mbështetja do të forcojë aftësinë e Ukrainës për të mposhtur Rusinë në kundërofensivë që ka sjellë përfitime të mëdha territoriale javët e fundit.

Më vete, Ukraina pret që SHBA dhe Gjermania të dorëzojnë sisteme të sofistikuara kundërajrore këtë muaj për ta ndihmuar atë të kundërshtojë sulmet nga raketat ruse dhe dronët kamikaze, tha të premten Ministri i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov.

Autoriteti i tërheqjes presidenciale (PDA) lejon që ato të dërgohen në Ukrainë në ditët në vijim.

Ai lejon Shtetet e Bashkuara të transferojnë artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes nga stoqet shpejt pa miratimin e Kongresit në përgjigje të një emergjence.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: