Presidenti Putin përballet me një kryengritje ushtarake në rritje për “luftën e tij personale” në Ukrainë, ndërsa këshilltarët e tij e gënjejnë për dështimet e fushatës, tha mbrëmë një shef i spiunazhit britanik.
Sir Jeremy Fleming, drejtori i GCHQ, përshkroi sesi lideri rus kishte “keqvlerësuar masivisht” aftësitë e ushtrisë së tij, vendosmërinë e popullit ukrainas dhe forcën e përgjigjes së Perëndimit ndaj pushtimit të tij.

Gabimet e Putinit përbënin një “llogaritje të gabuar strategjike”, tha Fleming në një fjalim në Universitetin Kombëtar Australian në Canberra. Putin “mbivlerësoi” kapacitetin e ushtrisë së tij për të marrw një fitore të shpejtë dhe ushtarët rusë nuk kanë “armë dhe moral”.

Inteligjenca britanike e spiunazhit ka vënë në dukje se trupat ruse refuzojnë të zbatojnë urdhrat, sabotojnë pajisjet e tyre dhe rrëzojnë aksidentalisht avionët e tyre.

Zyrtarët në Uashington thanë se Putin “as që e dinte se ushtria e tij po përdorte dhe po humbiste rekrutët. . . duke treguar një ndarje të qartë në rrjedhën e informacionit të saktë”. Një prej tyre i tha CNN: “Ne kemi informacione se Putini u ndje i mashtruar nga ushtria ruse. Tani ka një tension të vazhdueshëm midis Putinit dhe Ministrisë Ruse të Mbrojtjes.”

John Kirby, zëdhënësi i Pentagonit, tha: “Nëse Putini nuk është plotësisht i informuar se sa keq po ecën, atëherë si do të arrijnë negociatorët e tij në një marrëveshje? Tjetra është se ju nuk e dini se si një udhëheqës i tillë do të reagojë ndaj marrjes së lajmeve të këqija. . . është shqetësuese.”

Forcat ruse janë rigrupuar në Bjellorusi pasi Kremlini tha se do të kufizonte pushtimin e tij për t’u fokusuar në “çlirimin” e Donbasit, në lindje. Rreth 15,000 trupa ruse tani mendohet se janë vrarë në luftën njëmujore.

Të larguarit i janë bashkuar ushtrisë ukrainase në një “legjion” vullnetarësh. Imazhet e ushtarëve rusë që mësojnë se si të përdorin armë antitank u shpërndanë dje në aplikacionin e mesazheve Telegram.
Fleming paraqiti në fjalimin e tij një listë të problemeve me të cilat përballen forcat ruse, duke përfshirë moralin e ulët, dështimet logjistike dhe viktimat e larta.

“Komanda dhe kontrolli i tyre është në kaos,” tha ai. “Edhe pse ne besojmë se këshilltarët e Putinit kanë frikë t’i thonë të vërtetën, shkalla e këtyre gjykimeve të gabuara duhet të jetë e qartë për regjimin. Është bërë lufta e tij personale.”

Ben Wallace, sekretari britanik i mbrojtjes, tha dje në Norvegji, ku po vëzhgon stërvitjen e NATO-s më të madhe në Arktik për tre dekada, se “fituesi i pashmangshëm” nga suksesi i Rusisë ishte Kina. “Nuk është rastësi që mbështetja kineze për Rusinë ka qenë vakët në rastin më të mirë,” tha ai. “Rusët do të zbulojnë se janë vërtet të vetëm.”

Megjithatë, vlerësimi i miratimit të Putinit në Rusi është rritur me 12 pikë përqindjeje që nga fillimi i luftës, sipas sondazhit të fundit të pavarur të mbetur të Rusisë. Qendra Levada zbuloi se 83 për qind e rusëve mbështesin presidentin, nga 71 për qind në shkurt dhe 69 për qind në janar.

Në Ukrainë, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi një armëpushim në qytetin e rrethuar të Mariupolit për të lejuar evakuimin e civilëve. Ai do të fillojë sot në orën 10:00 me orën e Moskës./ The Times, përktheu: BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: