Mbretëresha e Danimarkës ka zbuluar se vendimi për t’i hequr titujt të afërmve të tjerët ishte frymëzuar nga anëtarët e tjerë mbretërorë evropianë – përfshirë kushërirën e saj të ndjerë Mbretëresha Elizabeth II – në një asgjësim që do të grumbullojë presion në rritje mbi Charles III për të ndërmarrë ‘veprim vendimtar’ për të ardhmen e Princit Harry, Meghan Markle dhe pjesën tjetër të familjes së tij, parashikuan ekspertët sot.

Mbretëresha Margrethe, 82 vjeçe, ka hequr titujt e katër princërve nga tetë nipërit e saj, duke thënë se kjo është ‘për të mirën e tyre’ – duke shkaktuar një grindje të ashpër mbretërore me familjen e saj, si në rastin e Megxit, kur Duka dhe Dukesha e Sussex u dorëzuan dhe emigruan në Kaliforni.

Arsyeja zyrtare ishte lejimi i katër fëmijëve të djalit të saj më të vogël, Princit Joachim: Nikolai, Felix, Henrik dhe Athena, të jetonin një jetë më normale dhe pas lëvizjeve të ngjashme nga familjet e tjera mbretërore në Evropë, duke përfshirë Windsors, për të dobësuar monarkinë, tha pallati danez.

Vendimi i saj ka ‘turpëruar’ djalin dhe katër fëmijët e tij. Djemtë më të mëdhenj, Nikolai dhe Felix – nga martesa e tij e parë – janë quajtur “princat Playboy” sepse ata janë modele profesionistë që nuk arritën të përfundonin arsimin e tyre ushtarak dyvjeçar pasi të dy arritën në përfundimin se “nuk ishte i duhuri për ta”. Princi Joachim këmbëngul se nëna e tij e paralajmëroi vetëm pesë ditë para. Gruaja e tij e parë, Alexandra, kontesha e Frederiksborg, tha mbrëmë se ishte ‘në shok’.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Rregullimi i familjeve mbretërore të Evropës filloi seriozisht në fund të 2018 – një vit para Megxit – kur Mbreti i Suedisë përdori fjalimin e tij vjetor të Krishtlindjeve për të adresuar pse ai zgjodhi t’i heqë pesë nga nipërve të tij titujt mbretërorë. Në Holandë, Mbreti Willem Alexander ka ulur numrin e anëtarëve mbretërorë që punojnë në vetëm pesë, si dhe numrin e pallateve, stafit, limuzinave dhe trashëgimtarëve të tij që punojnë.

Deklarata e Kurorës Daneze madje trajtoi këtë krahasim dhe prirje, duke thënë se vendimi i Mbretëreshës është “në përputhje me rregullimet e ngjashme që shtëpitë e tjera mbretërore kanë bërë në mënyra të ndryshme vitet e fundit”.

Mbreti Charles III dihet se ka folur për dekada për nevojën që Shtëpia e Windsorit të dobësohet. Margrethe, mbretëresha e vetme mbretërore e Evropës, do të ketë parë gjithashtu linjën e ashpër të kushërirës së saj Mbretëreshës Elizabeth II ndaj djalit të saj Princit Andrew, të cilit iu hoqën të gjithë titujt e tij ushtarakë dhe patronazhet mbretërore në janar për lidhjet e tij me Jeffrey Epstein dhe marrëveshjet shumë milionë dollarëshe me skllaven e seksit të Epstein, Virginia Roberts Giuffre.

Lëvizja e Margrethe do të grumbullojë presion mbi Charles për të përshpejtuar planet e tij – duke përfshirë marrjen e një vendimi të shpejtë për të ardhmen e Harry dhe Meghan dhe nëse Archie dhe Lilibet duhet të jenë HRH, kanë paralajmëruar ekspertët.

Ish-deputeti Norman Baker, një ekspert kryesor i financave mbretërore, tha për MailOnline: “Pse Harry është ende një HRH?” Charles thotë se ai dëshiron të dobësojë monarkinë, por kjo duhet të jetë reale, jo thjesht sipërfaqësore. Ai duhet të zvogëlojë kostot për tatimpaguesit. Thjesht duhet të jetë ai, Camilla, William dhe Kate dhe fëmijët e tyre. Pjesa tjetër duhet të marrë P45-at e tyre dhe të dalin në pension ose të dalin për të fituar jetesën.

Ai shtoi: “Nevoja për të dobësuar familjen mbretërore të fryrë britanike ka qenë e qartë për dekada dhe është bërë më e qartë pasi monarkitë e tjera evropiane si ajo daneze dobësohen siç i ka hije shekullit të 21-të. Është gjithnjë e më absurde që lojtarët e vegjël si Gloucesters dhe Kents të vijnë ende si pjesë e paketës.

Autori dhe gazetari investigativ Tom Bower, i cili shkroi një biografi të fundit të Meghan Markle, tha: “Për të shpëtuar monarkinë nga kritikat, Charles duhet të zvogëlojë numrat. Testi i tij i madh është të neutralizojë helmin e Sussexes, i cili kërcënon mbretërimin e tij. Problemi i Sussexes është se mbijetesa e tyre financiare varet nga nxjerrja e helmit kundër familjes mbretërore në librin e tyre dhe seritë e tyre Netflix. Taktika më e mirë e Charles do të ishte të kërcënonte me heqjen e titujve të tyre nëse ata janë të pabesë.

Disa kanë vënë re ngrohtësinë e Margrethes ndaj Charles kur ata u takuan në Pallatin Buckingham në prag të funeralit të Mbretëreshës – dhe menduan nëse dobësimi i familjeve të tyre mbretërore mund të jetë diskutuar.

Eksperti mbretëror Phil Dampier tha: “Mbreti, i cili u pa duke folur me Mbretëreshën Margrethe në funeralin e nënës së tij, mund të inkurajohet nga ajo që të ndërmarrë veprime vendimtare për Harry-n dhe Meghan-in. Sussexët tashmë janë ulur në uebsajtin mbretëror.

Por Charles ndoshta do të jetë i kujdesshëm për të marrë shumë vendime derisa të dijë përmbajtjen e librit të Harry-t dhe programit Netflix, që të dyja duket se po kthehen pas në kohë. Mbretëresha daneze ka qenë vendimtare – por përçarëse. Charles do të dëshirojë të mësojë mësime dhe t’i bëjë gjërat sipas tij, por ai nuk mund t’i shtyjë vendimet përgjithmonë’.

Dhe nuk janë vetëm anëtarët mbretërorë të Britanisë që do të kenë ndikuar në vendimin e Margrethe II. Fqinji i saj, Mbreti Carl XVI Gustaf i Suedisë, njoftoi në vitin 2019 se fëmijët e vajzës së tij, Princeshës Madeleine do të humbnin statusin e tyre HRH – me vetëm trashëgimtarin e fronit, Princeshën e Kurorës Victoria dhe fëmijët e saj që do të ruanin titujt e tyre.

Familja mbretërore holandeze gjithashtu është dëmtuar ndjeshëm. Vëllai i mbretit Willem-Alexander, Princi Constantijn, dhe gruaja e tij, Princesha Laurentien, të dy punojnë me kohë të plotë dhe nuk marrin ndihma kushtetuese nga kurora, ndërsa familjet mbretërore evropiane luftojnë për të mbetur të njohura dhe të rëndësishme.

Por Princi Joachim, 53 vjeç, tani i martuar me gruan e dytë, Princeshën Mari, i tha gazetës daneze Ekstra Bladet: “Ne jemi të gjithë shumë të trishtuar. Nuk është kurrë argëtuese të shohësh fëmijët tuaj duke u dëmtuar. Ata janë vënë në një situatë që nuk e kuptojnë”. Ai tha se ishte njoftuar vetëm pesë ditë para për vendimin. Katër fëmijët e Princit Joachim janë: Nikolai, Felix, Henrik dhe Athena, nga mosha 23 deri në 10 vjeç. Ata do të humbasin titujt e tyre nga 1 janari.

Katër nipërit e tjerë të mbretëreshës, të lindur nga princi i kurorës Frederik, 54 vjeç, do të ruajnë titujt e tyre, por kur të rriten vetëm mbreti i ardhshëm, Princi Kristian, do të marrë fonde nga qeveria, një vendim i marrë në vitin 2016.

Në Britani Mbreti Charles dhe djali i tij Princi William, trashëgimtari i tij, mbeten në mosmarrëveshje me Princin Harry dhe Meghan Markle, veçanërisht për sigurinë e tyre gjatë kohës që janë në MB dhe gjithashtu nëse fëmijët e tyre do të jenë Princi dhe Princesha.

Ende nuk ka asnjë njoftim për ndonjë titull të ardhshëm për Archie dhe Lilibet. Titujt e rinj të Princit dhe Princeshës së Uellsit tashmë janë përditësuar në faqen e internetit të Familjes Mbretërore – por Archie dhe Lilibet jo.

Pas vdekjes së stërgjyshes së tyre tre javë më parë, të rinjtë, të cilët janë të gjashtët dhe të shtatët në radhën e fronit, tani kanë të drejtë të quhen princ dhe princeshë. Por Buckingham Palace ka refuzuar të konfirmojë ende nëse kjo do të ndodhë zyrtarisht.

Dhe javën e kaluar një zëdhënës i mbretit Charles tha se nuk ka gjasa që të bëhej ndonjë njoftim deri të paktën më 26 shtator, kur përfundon periudha e zisë mbretërore. Ende nuk ka pasur asnjë deklaratë.

Archie, tre dhe Lilibet, një, u kualifikuan për titujt pas vdekjes së Mbretëreshës sipas rregullave të përcaktuara nga Mbreti George V në 1917, duke kufizuar numrin e anëtarëve të familjes mbretërore në gjendje të pretendojnë një titull HRH.

Patenta e Letrave të tij – një urdhër me shkrim i dëshirave të monarkut – i kufizoi anëtarët mbretërorë të lejuar të përdorin një titull HRH për fëmijët e sovranit, fëmijët e djemve të sovranit dhe djalin më të madh të gjallë të djalit të madh të Princit të Uellsit.

Mbreti Charles raportohet gjerësisht se po planifikonte një monarki ‘të dobësuar’ gjatë mbretërimit të tij, që do të thoshte se ai mund të përqendrohej te trashëgimtarët e tij – në vend se te vëllai i tij i turpëruar, Duka i Jorkut.

Ekspertët mbretërorë kanë thënë se Charles beson se nuk ka më një rol për Princin Andrew në monarki, duke shtuar se Dukës së Jorkut nuk do t’i jepet më asnjë nga titujt e tij ushtarak pasi t’i hiqen ato pas zbulimeve për lidhjet e tij me Epstein.

Pallati Buckingham njoftoi në janar se Princit do t’i hiqen të gjithë titujt dhe patronazhet e tij ushtarake nga nëna e tij e ndjerë, Mbretëresha. Kuptohet se Mbreti Charles dhe Princi William ishin të rëndësishëm në ndikimin e vendimit.

Dhe në Danimarkë trazirat për vendimin e Mbretëreshës Margrethe vazhdojnë.

Princi Nikolai tha se është i trishtuar, i tronditur dhe i hutuar pasi gjyshja e tij Mbretëresha Margrethe i hoqi atij dhe vëllezërve e motrave titujt e tyre ‘për të mirën e tyre’ pasi nëna e tij ‘thotë se nuk ka asnjë arsye të mirë’ për këtë lëvizje.

Princi, 23 vjeç, nuk do të jetë më në gjendje të përdorë titullin Lartësia e Tij Mbretërore, pasi atij dhe tre vëllezërve e motrave të tij u tha nga gjyshja e tyre Mbretëresha se heqja e titujve të tyre do të jetë ‘mirë për ta në të ardhmen’.

Kjo vjen pasi sekretari i shtypit të nënës së tij, konteshës Alexandra pyeti pse ndryshimi nuk mund të priste deri në ditën e tyre të dasmës, kur ata ‘do t’i humbnin titujt gjithsesi’.

“E gjithë familja ime dhe unë sigurisht që jemi shumë të trishtuar. Ne jemi, siç kanë thënë edhe prindërit e mi, të tronditur nga ky vendim dhe nga sa shpejt ka shkuar në të vërtetë”, tha Princi Nikolai, djali i madh i Princit Joachim, për gazetën daneze Extrabladet.

“Jam shumë i hutuar se pse duhet të ndodhë kështu,” u tha ai gazetarëve nga jashtë apartamentit të Kopenhagës ku jeton me të dashurën e tij.

Kontesha Alexandra, nëna e Princit Nikolai dhe Princit Felix, 20 vjeç, është gjithashtu ‘shumë e trishtuar’ dhe ‘e tronditur’ për vendimin.

“Ajo nuk mund ta besojë pse dhe pse tani, sepse nuk ka asnjë arsye të mirë,” tha Helle von Wildenrath Løvgreen, sekretarja e shtypit e konteshës Alexandra për CNN.

“Ata do të humbnin titujt e tyre gjithsesi kur të martoheshin një ditë. Djemtë e saj janë të rinj, kështu që ndoshta ata mund të martohen në një të ardhme të afërt, kështu që pse të mos pritet deri në atë ditë në mënyrë që titujt të zhduken në një ditë të lumtur?’

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb