Në më pak se një muaj, Kylian Mbappé do të jetë i lirë të negociojë me skuadrën që dëshiron. Kontrata e tij skadon në qershor të 2024, ndonëse rinovimi, ndryshe nga vitet e tjera, po trajtohet në Paris me detajet më të mëdha të mundshme.

As Al Khelaïfi dhe as lojtari nuk po nxitojnë të ulen për të negociuar dhe bisedimet do të rifillojnë në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. Presidenti i klubit kryeqytetas ka dy asete me të cilat mund të negociojë për të bindur golashënuesin më të mirë në histori të PSG-së për të nënshkruar një marrëveshje rinovimi, Lojërat Olimpike dhe faktin që mund të bëhet golashënuesi më i mirë në histori, pra lojtari më i mirë në Ligue 1, një nga rekordet e pakta që i ka mbetur për të mposhtur në moshën 25-vjeçare.

“Vendimi për të luajtur në Olimpiadë ka të bëjë me punëdhënësin tim, nëse ai vendos që unë nuk duhet të shkoj, do ta respektoj vendimin”, – ishin fjalët e Mbappe në nëntor. Është një sekret i hapur që sulmuesi dëshiron ta çojë Francën drejt medaljes së arit, ndaj PSG mund ta përdorë këtë për të mos i vënë asnjë pengesë.

Dy golat e shënuar në fundjavë e vendosën në mesin e dhjetë golashënuesve më të mirë në kampionatin francez, me 179 gola. Rekordi është 299 gola, por nëse ai qëndron te PSG, nuk do të ishte çudi që ta thyente. Por së pari, Mbappe dhe PSG duhet të kualifikohen për në fazën tjetër të Champions League.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb