Rrëmbyesit që mbajnë një grup prej 17 misionarësh amerikanë dhe kanadezë në Haiti, përfshirë pesë fëmijë, kërkojnë një shpërblim prej 1 milion dollarësh për secilin prej pengjeve të tyre, thanë burimet e sigurisë të martën.

Rrëmbimi nga një prej bandave kriminale të paturpshme të Haitit ka nënvizuar problemet e thella të vendit pas vrasjes së presidentit Jovenel Moise në korrik, me paligjshmërinë në rritje në kombin më të varfër të hemisferës perëndimore.

Një bandë e njohur si Mawozo, e cila prej muajsh ka kontrolluar zonën ku u rrëmbyen misionarët dhe anëtarët e familjeve të tyre, kërkon një total prej 17 milionë dollarësh.

Ministri i Drejtësisë në Haiti Liszt Quitel konfirmoi se banda ishte prapa rrëmbimit të 16 amerikanëve dhe një kanadezi.

Ai i tha Washington Post se rrëmbyesit normalisht kërkojnë shuma të mëdha parash të cilat zvogëlohen gjatë negociatave, duke thënë se zyrtarët e tij nuk morën pjesë në bisedime.

Misionarët punojnë për Ministritë e Ndihmës së Krishterë me qendër në SHBA, të cilat thanë në një deklaratë se grupi u rrëmbye në lindje të Port-au-Prince ndërsa kthehej nga vizita në një jetimore që ndodhej midis kryeqytetit të Haitit dhe kufirit me Republikën Domenikane.

Të dielën organizata tha se grupi i robëruar përbëhet nga pesë burra, shtatë gra dhe pesë fëmijë, moshat e të cilëve nuk u zbuluan.

Në prill, 10 persona përfshirë dy klerikë francezë u rrëmbyen dhe u mbajtën për 20 ditë nga banda Mawozo në të njëjtin rajon.

Shtetet e Bashkuara në gusht lëshuan një alarm të kuq për Haitin, duke u bërë thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në vendin e Karaibeve për shkak të rrëmbimeve të shfrenuara, krimit dhe trazirave civile.

Të hënën një grevë e përgjithshme u thirr për të protestuar kundër situatës së sigurisë që shpërbëhet me shpejtësi, e theksuar nga rrëmbimi i fundit.

Në Port-au-Prince, dyqanet, shkollat ​​dhe ndërtesat qeveritare u mbyllën, por shkollat ​​u hapën në disa qytete të tjera në të gjithë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb