Njëqind teknikë të Çernobilit po mbahen peng në një kamp përqendrimi rus për të mirëmbajtur centralin bërthamor. Një inxhinier i Çernobilit i tha AFP se vetë punonjësit janë “thellësisht të shqetësuar se do të jenë në vijën e parë nëse ndodh një aksident”, pasi energjia u ndërpre disa herë në vend.

“Kjo situatë është kundër rregulloreve ndërkombëtare të sigurisë bërthamore”, tha ai.

Të afërmit dhe kolegët thonë se anëtarët e ekuipazhit nuk kanë qenë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre në Slavutych, qyteti i ndërtuar për të strehuar punëtorët e Çernobilit pas katastrofës.

“Djemtë tanë nuk janë thjesht pengje, por të burgosur në një kamp përqendrimi rus”, tha një grua në protestë për televizionin lokal.

“Fizikisht dhe moralisht janë të rraskapitur”, tha gruaja e një tekniku, i cili si të tjerët në kantier mund të komunikojë me botën e jashtme vetëm përmes telefonit.

Është e paqartë pse ushtarët rusë pushtuan Çernobilin, ku reaktori i shkatërruar monitorohet nga afër nën sarkofagun e tij prej betoni dhe plumbi. Tre reaktorë të tjerë në vend janë në proces çaktivizimi.

Në vitin 2017, Çernobili ishte një nga disa objektiva ukrainas të goditur nga një sulm masiv kibernetik që mendohej se kishte origjinën në Rusi, i cili për pak kohë i hoqi sistemet e monitorimit të rrezatimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb