KQZ ka shtyrë kërkesën për referendum për sistemin zgjedhor të dorëzuar nga 12 aktivistë të shoqërisë civile për në janarin e 2021.

Përplasje ka pasur mes anëtarëve të KQZ teksa Denar Biba nuk ka dashur të shyqrtohet fare kjo kërkesë por Klement Zguri ka ka këmbëngulur.

Në votim ka pasur 1 votë pro nga Zguri dhe 4 kundër, por njëra prej anëtareve Rezarta Bitri ka thënë se vota e saj nuk është kundër por është për shtyrje të kërkesës. Në këtë mënyrë nuk mund të kishte vendim prandaj u shty për në janar të 2021.

 

DEBATI NË KQZ

KLEMENT ZGURI: Hidhet në votim kërkesa për referendum për ndryshimin e sistemit zgjehdor, 1 pro dhe 4 kundër

REZARTA BITRI: Jo nuk janë 4 kundër

KLEMENT ZGURI: Mos bëni gallatë këtu, o je pro ose je kundër

 ISH-  KREU I KQZ: Jeni institucion i rëndësishëm. Mos u sillni sikur jeni mbledhur për gjel deti.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb