Një aeroplan mallrash ushtarak rus u rrëzua të premten në një fluturim stërvitor pasi u mbush me karburant rreth 124 milje (200 km) në juglindje të Moskës, duke vrarë pesë anëtarë të ekuipazhit dhe duke lënë disa të tjerë të plagosur, thanë zyrtarët.

Aeroplani i ngarkesave Il-76 u rrëzua në rajonin e Ryazanit pasi pësoi një problem me motorin që detyroi ekuipazhin prej 10 vetash të rrëzohej në tokë. Aeroplani, i cili nuk mbante ngarkesë, po fluturonte nga Belgorod në Orenburg, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Tass.

Administrata rajonale fillimisht tha se katër anëtarë të ekuipazhit vdiqën dhe pesë të tjerë u plagosën kur avioni goditi një linjë elektrike dhe u përplas në një fushë jashtë qytetit të Ryazan, pasi u mbush me karburant në një bazë ajrore lokale. Tass raportoi më vonë se një nga të plagosurit kishte vdekur.

Disa pjesë të aeroplanit u shpërndanë në livadh, disa shpërthyen në flakë.

Il-76 me katër motorë u projektua në vitet 1970 dhe ka shërbyer si aeroplani kryesor i ngarkesave të rënda për forcat ajrore sovjetike dhe ruse. Aeroplanin e kanë përdorur edhe shumë vende të tjera.

Në të gjithë Rusinë në Siberinë lindore, punonjësit e urgjencës kërkuan një territor të gjerë pranë Yakutsk të premten për një aeroplan tjetër mallrash, një An-2 që u zhduk nga radarët të mërkurën.

Tass tha se aeroplani mbante dy anëtarë të ekuipazhit dhe një pasagjer, si dhe 1 ton ngarkesë. Fenerët e emergjencës së aeroplanit u raportuan se kishin dështuar, kështu që vendndodhja e tij ishte e panjohur dhe terreni malor e ndërlikoi kërkimin, të kryer me helikopter, tha agjencia e lajmeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb