Australia ka regjistruar ditën e saj me më së shumti vdekje nga koronavirusi, pasi situata epidemiologjike është përkeqësuar në Melburn. Shteti Viktoria – kryeqytet i së cilit është Melburni – raportoi 19 vdekje të hënën.

Viktoria tani ka rreth dy të tretat e 314 vdekjeve në Australi dhe afërsisht 21 400 raste të të infektuarve. Por, numri i infeksioneve të përditshme – megjithëse ende në qindra – ka rënë ditët e fundit, duke bërë që autoritetet të shpresojnë se masat e izolimit janë duke funksionuar.

Më 3 gusht autoritetet fuqizuan masat, në mesin e të cilave përfshihet edhe ora policore në qytetin me pesë milionë banorë, pasi izolimi fillestar nuk ka arritur të ndalë përhapjen e virusit.

Punëtorët duhet të posedojnë një leje për t’u larguar nga shtëpia, dhe të gjitha bizneset jo thelbësore janë mbyllur. Veshja e maskave në publik është gjithashtu e detyrueshme.

Më shumë se 100 vdekje janë regjistruar në Viktoria vetëm javën e kaluar ndërsa shkalla e hospitalizimeve gjithashtu ka shënuar rritje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb