Në rajonin e Mykolaiv, sulmet e Rusisë shkatërruan pothuajse 8,300 objekte, duke përfshirë rreth 6,000 ndërtesa banimi.

Deklarata përkatëse u bë nga Kyrylo Tymoshenko , nënkryetari i Zyrës së Presidentit në një konferencë.

“Rajoni i Mykolaiv është gjithashtu nën sulm. Terroristët rusë shkatërruan 8,297 objekte atje, duke përfshirë 4,826 shtëpi private dhe 1,155 ndërtesa shumëkatëshe,” tha ai.

Në të njëjtën kohë, Timoshenko informoi se ndihma humanitare po dërgohet në territoret e de-okupuara të rajonit Kherson, përkatësisht Nova Kamianka, Novohryhorivka dhe Ivanivka. Aty kanë filluar të punojnë bankomatet dhe terminalet postare.

Sipas tij, qendra e shërbimit të fondit pensional ka rifilluar punën në Vysokopillia. Furnizimi me energji elektrike gjithashtu po rifillohet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb