Trupat ruse kanë goditur dy komunitete në rajonin e Dnipropetrovsk gjatë ditës së kaluar, përkatësisht Nikopol dhe Marhanets.

Deklarata përkatëse u bë nga Kreu i Këshillit Rajonal të Dnipropetrovsk, Mykola Lukashuk në Telegram.

“Në mëngjes dhe pasdite, armiku sulmoi Nikopolin dhe komunitetin Marhanets: rusët goditën rrethin me artileri të rëndë dhe sisteme raketash të shumta lëshuese (MLRS) tre herë,” shkroi Lukashuk.

Për fat të mirë, civilët mbetën të padëmtuar.

Sipas Lukashuk, një ndërtesë u shkatërrua. Katër shtëpi banimi janë dëmtuar rëndë, si dhe një makinë, motoçikletë dhe rrjete elektrike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb