Rusia ka mohuar se po planifikon të marrë kontrollin e Moldavisë pas pretendimeve të bëra nga lideri i vendit.

Presidentja moldave Maia Sandu pretendoi se Moska po planifikon të përdorë diversantë të huaj për të rrëzuar qeverinë moldave, për të ndaluar anëtarësimin e saj në Bashkimin Evropian dhe për ta përdorur atë në luftën kundër Ukrainës.

Komentet e saj pasuan një pretendim të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy se vendi i tij kishte zbuluar një plan të inteligjencës ruse “për shkatërrimin e Moldavisë”.

Por Ministria e Jashtme e Rusisë hodhi poshtë raportet sot, duke thënë në një deklaratë se “pretendime të tilla janë krejtësisht të pabaza dhe të pavërtetuara”.

Akuzat kishin shqetësuar Shtëpinë e Bardhë, me zëdhënësin e saj të sigurisë kombëtare, John Kirby, duke thënë se masa “me siguri nuk do të ishte jashtë kufijve të sjelljes ruse”.

Megjithëse thashethemet për planin rus të marrjes në dorëzim nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur, ai tha se ato ishin “thellësisht shqetësuese”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb