Rusia ka deklaruar se është e gatshme të pranojë një zgjatje të marrëveshjes së eksportit të drithërave që ka ndihmuar në uljen e çmimeve globale të ushqimit në mes të luftës me Ukrainën, por vetëm për 60 ditë.

Kombet e Bashkuara dhe Turqia ndërmjetësuan një marrëveshje midis dy vendeve në konflikt në korrik që i lejoi Ukrainës të transportonte ushqime dhe plehra kimike nga tre nga portet e saj të Detit të Zi.

Marrëveshja 120-ditore, e cila ndihmoi në largimin e një pjese të goditjes nga rritja e çmimeve globale të ushqimeve, u rinovua nëntorin e kaluar, ndërsa skadon të shtunën.

Një zgjatje tjetër prej 120 ditësh i ishte propozuar Rusisë, por Kremlini ka prezantuar kushte të reja për pranimin e marrëveshjes në tryezën e bisedimeve.

Pas bisedimeve të së hënës në Gjenevë, një delegacion rus tha: “Bisedimet kanë konfirmuar edhe një herë se ndërsa eksporti tregtar i produkteve ukrainase kryhet me një ritëm të qëndrueshëm, duke sjellë fitime të konsiderueshme në Kiev, kufizimet ndaj eksportuesve rusë bujqësorë janë ende në fuqi”.

Megjithëse marrëveshja e grurit ndihmoi në stabilizimin e çmimeve globale të ushqimeve, ka ende shqetësime për ndikimin në çmimet e kufizimeve të mundshme tregtare dhe motit, veçanërisht valët e të nxehtit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: