Prokurorët në Spanjë e kanë akuzuar sërish Shakirën për mashtrim tatimor, këtë herë në lidhje me deklaratat e saj të tatimit mbi të ardhurat e vitit 2018.

Në një deklaratë të marrë nga Associated Press, prokurorët në Barcelonë akuzuan këngëtaren 46-vjeçare kolumbiane për mospagimin e rreth 7.1 milionë dollarë (6.7 milionë euro) taksa në vitin 2018. Ata pretenduan se ajo iu shmang pagimit të taksave duke përdorur një kompani

offshore në një parajsë fiskale. Ata gjithashtu vunë në dukje se Shakira ishte informuar për akuzat në qytetin e saj aktual të Miami, sipas AP, e cila raportoi për herë të parë lajmin.

Akuzat e reja vijnë pasi një gjykatë spanjolle tha në korrik se kishte hapur një hetim lidhur me mashtrimin e pretenduar mbi tatimin mbi të ardhurat dhe tatimin mbi pronën e këngëtares në vitin 2018. Gjykata tha se nuk kishte informacion se për sa para bëhej fjalë në atë kohë, sipas AP.

Gjykata, e vendosur në Esplugues de Llobregat pranë Barcelonës, hapi një çështje të dytë si rezultat i një ankese të bërë nga prokurori i krimeve financiare të Barcelonës për dyshimin se Shakira kishte mashtruar zyrën e taksave, sipas një lajmi nga media spanjolle “El Pais”. Një tjetër media vendase, “El Periodico”, raportoi se prokuroria ngriti një padi për dy krime të dyshuara tatimore.

Në maj, një gjykatë në Spanjë hodhi poshtë apelimin e saj në këtë rast, duke mbështetur një vendim të vitit 2021 nga gjyqtari spanjoll Marco Juberías, i cili vendosi se kishte “prova të mjaftueshme kriminaliteti” në çështje pas një hetimi tre-vjeçar.

Shakira thuhet se refuzoi një ofertë në këtë rast për të zgjidhur mosmarrëveshjen jashtë gjykatës në korrik 2022, sipas Reuters. Ajo përballet me një deri në tetë vjet burg të mundshëm plus një gjobë të madhe, nëse shpallet fajtore në gjyq, sipas AP.

Një përfaqësuese e këngëtares tha për PEOPLE në një deklaratë në atë kohë se ajo “ka vepruar gjithmonë brenda ligjit dhe me këshillat e ekspertëve më të mirë të taksave. Ajo tani është duke u fokusuar në jetën e saj si artiste në Miami dhe është e sigurt se do të ketë një zgjidhje të favorshme për çështjet e saj tatimore”.

Ndërkohë, këngëtarja do të dalë në gjyq për një rast evazioni fiskal prej 13.9 milionë dollarësh për mospagimin e taksave nga viti 2012 deri në vitin 2014. Prokurorët spanjollë pretenduan se ylli e kaloi shumicën e atyre viteve duke jetuar në Spanjë me ish-partnerin e saj dhe ish-futbollisti spanjoll Gerard Pique dhe dy djemtë e tyre, Sasha dhe Milan dhe për këtë arsye ishte e detyruar nga ligjet e saj tatimore.

Megjithatë, Shakira pohoi se e kaloi shumicën e kohës duke jetuar në rezidencën e saj kryesore të vendosur në Bahamas dhe mohoi çdo shkelje në këtë rast. Firma e saj e marrëdhënieve me publikun gjithashtu pretendoi se ajo pagoi atë që i detyrohej plus 3 milionë dollarë në interes, sipas AP.

Në dokumentet e siguruara nga El Periodico dhe El Pais, ekipi ligjor i këngëtares argumentoi se ajo e kishte kaluar shumicën e kohës jashtë vendit dhe nuk kishte bërë asnjë përpjekje për të fshehur qëllimisht të ardhurat e saj, duke përmendur çdo keqkuptim si “ndryshim kriteresh”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb