Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) zgjeroi të enjten autorizimin e përforcuesit Pfizer-BioNTech për grpmoshën 16 dhe 17 vjeç, mes shqetësimeve të variantit Omicron.

Vendimi i FDA-së vjen një ditë pasi kompanitë publikuan rezultatet e testeve laboratorike që treguan se tre doza u shfaqën efektive kundër Omicron, ndërsa dy doza ndoshta nuk ishin të mjaftueshme për të ndaluar infeksionin – megjithëse ato ende mund të parandalojnë sëmundje të rënda.

Edhe përpara se të shfaqej Omicron, kishte pasur shqetësime për rënien e imunitetit me kalimin e kohës, dhe Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera të hemisferës veriore po përjetojnë valë dimërore të nxitura nga tendosja aktualisht dominuese Delta.

Autorizimi i zgjeruar i përdorimit emergjent (EUA) zbatohet gjashtë muaj pas serisë së vaksinimit parësor.

“Vaksinimi dhe marrja e një përforcuesi kur është e pranueshme, së bashku me masat e tjera parandaluese si maskimi dhe shmangia e turmave të mëdha dhe hapësirave të dobëta të ajrosura, mbeten metodat tona më efektive për të luftuar Covid-19,” tha shefja në detyrë e FDA, Janet Woodcock.

“Të dhënat fillestare sugjerojnë që përforcuesit e COVID-19 ndihmojnë në zgjerimin dhe forcimin e mbrojtjes kundër Omicron dhe varianteve të tjera,” shtoi Rochelle Walensky, drejtore e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), e cila ratifikoi masën.

“Unë inkurajoj fuqimisht adoleshentët e moshës 16 dhe 17 vjeç që të marrin ilaçin përforcues .

FDA tha se provat që mbështesin vendimin erdhën nga të dhënat e mbledhura më parë të reagimit imunitar nga njerëzit e moshës 18 vjeç e lart, të cilat ata sugjeruan se mund të shtriheshin tek 16- dhe 17-vjeçarët.

Raste të rralla të miokarditit (inflamacion i muskulit të zemrës) dhe perikarditit (inflamacion i rreshtimit të jashtëm të zemrës) janë lidhur me përdorimin e vaksinave mRNA tek meshkujt më të rinj.

Të dyja vaksinat Pfizer dhe Moderna përdorin teknologjinë mRNA, me Moderna që paketon një dozë më të lartë.

Por FDA tha se akumulimi i të dhënave të botës reale, së bashku me rritjen e numrit të rasteve Covid, nënkuptonin se përfitimet e një përforcuesi në këtë grupmoshë i tejkalonin rreziqet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb