Departamenti i Thesarit në Shtetet e Bashkuara, shtoi tri figura kryesore të Hezbollahut, në listën e individëve të sanksionuar.


Emrat përfshijnë dy anëtarë të parlamentit libanez, Amin Sherri dhe Muhamed Hasan Raad, dhe një zyrtar të sigurisë, Wafiq Safa, përgjegjës për kordinimin e agjencive të sigurisë së Libanit dhe Hezbollahut. Kjo është hera e parë që administrata amerikane i vendos në listën e sanksioneve anëtarët e parlamentit të Libanit.


Uashingtoni e ka shpallur Hezbollahun si një grup terrorist. Një zyrtar i administratës së presidentit amerikan Donald Trump, i cili i informoi gazetarët mbi sanksionet, tha se Shtetet e Bashkuara dëshironin që emërtimet të kenë një “efekt të frikshëm” ndaj kujtdo që bën biznes me Hezbollahun.


Sanksionet përfshijnë bllokimin e çdo pasurie që ata mund të mbajnë në Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu kufizon aftësinë e tyre për të hyrë në sistemin financiar të SHBA.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: