SHBA ka njoftuar sanksione të reja lidhur me Rusinë kundër dhjetëra kompanive të mbrojtjes, 328 anëtarëve të organit legjislativ të Dumës dhe shefit ekzekutiv të Sberbank, institucionit më të madh financiar të Rusisë.

Në një deklaratë, Departamenti Amerikan i Thesarit tha:
“Sot, në veprimin e saj të fundit për të imponuar kosto të rënda ndaj Federatës Ruse për luftën e saj të paligjshme, të pajustifikuar dhe të pabazë kundër Ukrainës, Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) po përcakton mundësitë kryesore të pushtimit.
Ai tha se sanksionet ndaj kompanive që prodhojnë armë që janë përdorur në sulmin e Rusisë kundër Ukrainës do të kenë një “efekt të thellë dhe afatgjatë në bazën e mbrojtjes-industriale të Rusisë dhe zinxhirin e saj të furnizimit”.

Janet L. Yellen, sekretare e thesarit, tha:
“Shtetet e Bashkuara, me partnerët dhe aleatët tanë, po godasin në zemër aftësinë e Rusisë për të financuar dhe kryer luftën dhe mizoritë e saj kundër Ukrainës.
Duma e shtetit Rus vazhdon të mbështesë pushtimin e Putinit, të mbysë rrjedhën e lirë të informacionit dhe të cenojë të drejtat themelore të qytetarëve të Rusisë. Ne u bëjmë thirrje njerëzve më të afërt me Putinin që të pushojnë dhe ta dënojnë këtë luftë gjakftohtë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: