Shtetet e Bashkuara raportoi një rekord botëror prej gati 1 milion infeksione të reja Covid të hënën, gati të dyfishojë kulmin e mëparshëm prej 505,109 raste të vendit vetëm një javë më parë.

Shifra 987,856 përfshin disa raste nga e shtuna dhe e diela, sipas Reuters, kur shumë shtete nuk raportojnë. Është më i larti i raportuar nga çdo vend në një ditë të vetme gjatë gjithë pandemisë.

Javën e fundit, numri i pacientëve të shtruar në spital me Covid është rritur me afro 50%, duke kaluar tashmë 100,000, hera e parë që ky prag është arritur që nga rritja e dimrit një vit më parë.

Numri mesatar i vdekjeve në SHBA në ditë ka mbetur i qëndrueshëm gjatë gjithë dhjetorit dhe në fillim të janarit në rreth 1,300, sipas një raporti të Reuters, megjithëse vdekjet zakonisht mbeten pas rasteve dhe shtrimeve në spital.

Ndërsa Omicron duket se shkakton sëmundje më pak të rënda se llojet e mëparshme të virusit, zyrtarët e shëndetit publik kanë paralajmëruar se vëllimi i madh i rasteve kërcënon të mposht spitalet.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: