Është koha që Suedia të bashkohet me NATO -n sepse ka bërë atë që është e nevojshme për të siguruar miratimin e Turqisë për anëtarësim, tha sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake.

“Kam thënë se ka ardhur koha për të përfunduar procesin e ratifikimit për Suedinë”, tha Jens Stoltenberg  në një intervistë për gazetën suedeze Aftonbladet.

Në maj, Suedia dhe Finlanda fqinje hoqën politikat e tyre të vjetra të mosangazhimit ushtarak dhe aplikuan për t’u bashkuar me NATO -n pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia . Masa kërkon miratimin unanim të anëtarëve të aleancës. Turqia e ka shtyrë procesin ndërsa u ka bërë presion dy vendeve nordike për të goditur grupet që i konsideron si organizata terroriste dhe për të ekstraduar persona të dyshuar për krime të lidhura me terrorizmin.

Muajin e kaluar, Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu tha se Suedia nuk ishte as “në gjysmë të rrugës” në përmbushjen e angazhimeve që mori për të siguruar mbështetjen e Ankarasë. Vërejtjet e tij erdhën pasi një gjykatë suedeze vendosi kundër ekstradimit të një personi të kërkuar nga Turqia për lidhje të dyshuara me një grusht shteti të dështuar të vitit 2016.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson ka thënë se Suedia i ka përmbushur angazhimet e saj dhe se vendimi tani “i takon Turqisë”.

“Ne kemi një proces shumë të mirë së bashku me Finlandën dhe Turqinë dhe po bëjmë pikërisht atë që thamë, të cilën Turqia po e konfirmon tani,” tha Kristersson.

“Legjislacioni që ndalon pjesëmarrjen në organizatat terroriste është duke u zbatuar, dhe Turqia është e njohur për emrat e individëve që dëshiron të ekstradohen. Dihet gjithashtu se Suedia ka legjislacion që është i qartë dhe do të thotë se është në dorën e gjykatave. Ne gjithashtu nuk ekstradojmë shtetas suedez në çdo vend”.

Parlamentet e 28 vendeve të NATO -s kanë ratifikuar tashmë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës . Turqia dhe Hungaria janë të vetmet anëtarë që nuk kanë dhënë ende miratimin e tyre.

Sipas memorandumit, të dy vendet ranë dakord të trajtojnë shqetësimet e sigurisë së Turqisë, duke përfshirë kërkesat për dëbimin dhe ekstradimin e militantëve të PKK- së dhe njerëzve të lidhur me një rrjet të drejtuar nga kreu i FETO-s me bazë në SHBA, Fethullah Gulen , i cili ishte organizatori i përpjekjes për grusht shteti të vitit 2016.

Megjithatë, gjykata e lartë e Suedisë ka refuzuar të ekstradojë anëtarin e FETO-s, Bulent Kenes , i cili është akuzuar se ishte në mesin e puçistëve.

Kenes, i cili mori azil në Suedi , ishte redaktori i gazetës në gjuhën angleze Today’s Zaman , e cila ishte në pronësi të FETO-s që qëndronte pas ofertës së përgjakshme të grushtit të shtetit të 15 korrikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb