Kryebashkiaku i Moskës ka urdhëruar njerëzit e pavaksinuar mbi 60 vjeç dhe ata me sëmundje kronike të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa Rusia lufton me vdekjet rekord Covid-19 dhe infeksionet.

Sergei Sobyanin tha se kufizimet do të zgjasin katër muaj, duke filluar nga e hëna. Zyrtarët fajësojnë shkallën e ulët të vaksinimit dhe variantin Delta. Rumania, Ukraina dhe Letonia gjithashtu kanë raste rekord të Covid tani.

Qeveria ruse ka propozuar një mbyllje njëjavore të punës, nga 30 tetor deri më 7 nëntor, me shpresën për të frenuar rritjen e re të infeksioneve. Shumë spitale tani po përpiqen të përballojnë fluksin e pacientëve me Covid.

Numri zyrtar i vdekjeve nga Covid të martën ishte 1,015 – një rekord i ri. Numri i së shtunës shkoi mbi 1.000 për herë të parë në pandeminë ruse. Numri i rasteve të reja të martën ishte 33,740.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: